Sevgililer Günü’nde çiçek almak pahalı olacak

14 Şubat 'Sevgililer Günü' nde rekor düzeyde çiçek satmayı hedefleyen çiçek satıcıları, son günlerdeki elverişsiz hava koşullarına rağmen satışlardan menmun.

Çiçek satıcıları, soğuk hava şartlarının ve kar yağışının çiçek satışlarına engel olacağı görüşünü savunmuyor. Hava şartlarının çiçek satışlarını ikiye katladığını ifade eden Gaziantep Zümrüt Çiçekçiliğin sahibi Esad Çelik, seralarda yetişen çiçeklerin satış noktalarına gelene kadar yüzde 100 fiyat artışına uğradığını söyledi.

Yol durumu ile hava şartlarının fiyatlardaki artışlarda en büyük etken olduğunu vurgulayan Çelik, en çok talebin ‘Sevgililer Günü’nde olduğunu belirtti. En çok çiçek satışının “sevgililer gününü, öğretmenler günü, anneler günü ve babalar günü” şeklinde takip ettiğini açıklayan Çelik, daha önce serada 1.5 YTL’den satılan bir gülün şimdi 2.2 YTL’den satıldığını, bunun da müşteriye 5 ile 7.5 YTL’ye mal olduğunu kaydetti.

Diğer günlerde satış yapamadıklarını ifade eden Çelik, sevgililer günü ile yüksek bir satış yapmayı amaçladıklarını bildirdi. Taleplerin çok olması nedeniyle yoğun bir çalışma temposu içerisine girdiklerini belirten Çelik, bu çalışmanın devam etmesi dileğinde bulundu.

Normal günlerde, düğün, dernek, işyeri açılışlarına çiçek sattıklarını dile getiren çiçekçi esnafı Aydın Öztürk ise, satışların genellikle kış mevsiminde düşük olduğunu söyledi. Öztürk, çiçeklerin içinde en çok satılanın kırmızı gül olduğunu belirterek, satışların en çok yaz aylarında gerçekleştiiğini kaydetti. Öztürk, kırmızı gülün sevgiyi, beyaz gülün saflığı, pembe gülün de gönül ve aşkı ifade ettiğini anlattı.

Antalya Gülistan Çiçekçilik sahibi Ahmet Almalı da, üreticiden kaynaklanan fiyat artışlarına müdahale edemediklerini kaydetti. Mevsim itibariyle güllerin yetişmediğini, dolaysıyla satış noktalarına gelene kadar bir adet gülün 5 ile 6 YTL’ye bulduğunu ifade eden Almalı, “Üreticiler günlerdir bu günü bekliyor. Tabi en çok satılan sevgililer gününde fiyatlarını yüzde 200 ile 300 oranında arttırıyorlar” ifadesini kullandı.

İstanbul Çiçekçiler Odası Başkanı ve İnterflora Çiçekcilik sahibi Gazi Doğan ise, özellikle talebin yüksek olduğu günlerde tüketicileri karşılaşabilecekleri olumsuzluklar ve fiyatlar konusunda uyarılarda bulundu. Sevgililer günü haftası boyunca kırmızı güle talebin arttığını, bu talebin ise doğal olarak fiyatlara da yansıdığını işaret eden Doğan, “Bu dönemde kırmızı gülü tercih edecek olan tüketicilere tavsiye edilen tek gül ücreti, servis ile birlikte 20 YTL ve buket-aranjman tasarımlarında ise adet 8 YTL civarındadır. Kır buketi 40 YTL. karışık aranjman 50 YTL. cymbidium dal orkide 100 YTL. cam içerisinde dizayn edilirse 130 YTL. Anthurium ve lilyum adeti 15 YTL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmuştur” açıklamasını yaptı.