Sevgisizlik şiddet doğurur

Ergenlik çağındaki gençlerde görülen şiddetin nedeni incelendiğinde, aile yapısında bazı sorunlar göze çarpıyor

Uzmanlar eğitimin ailede başladığına dikkat çekerek, çocuğua huzurlu bir ev ortamı yaratmanın önemi üzerinde duruyor. Hisar Intercontinental Hospital’den Klinik Psikolog Sedef Akbay, ”Gençler okulda, maçta, okul sonrası gidilen mekanlarda birbirlerini yaralıyor, hatta ölümle sonuçlanan olaylar meydana geliyor.

ENERJİSİ İYİ YÖNLENDİRİLMELİ
Yakından inceleme yapılan gençlerde, bir çoğunun eğitim seviyesi oldukça düşük, maddi yönden çok yetersiz, alt sosyo-ekonomik statüye ait ailelerden geldiklerini görülmektedir. Ailelerin bu şartlarda olması, bir gencin şiddete yönelmesinin tek nedeni olamaz ve diğer faktörleri de göz ardı etmemek gerekir. Ailelerin çocuklarının enerjisinin en yoğun olduğu dönemlerde okulun yanı sıra spora ya da sanat gibi çeşitli yan dallara yönlendirme yapması etkili olabilir. Çeşitli sorunların yoğun bir şekilde yaşandığı aile ortamında gence yeterince ilgi ve sevgi gösterilememesi akla gelen ilk nedendir ve gençlerde karşımıza çıkan ortak bir sorundur” diyor.

KENDİNİ İSPATLAMA İSTEĞİ
Gençler daha çok kendilerini kanıtlamak zorunda kaldıkları zamanlarda bir gruba ait olma duygusu içinde olup, gruba dahil olduklarında da kendilerini güvende hisseder. Gençler evde görmediği kabulü, bir birey olarak algılanma hissini, ilgiyi ve sevgiyi beraber dolaştığı grupta yaşamaya başlar. Kurallarını kendileri koyar ve kendileri uygular ve birbirlerine arka çıktıkları ve güç aldıkları için kendi başlarına cesaret edemedikleri birçok şeyi grubun etkisiyle kolaylıkla yapar. Ailelerde ve toplumda; filmlerin, televizyon programlarının ya da her türlü haberin çocuğun ruh halini etkilediği görülür. Gençler bu noktalara gelmeden aile içinde sevilmeli, sayılmalı, bir birey olarak kabul edilip, ilgi gösterilmelidir. Aile içindeki yetişkinlerin davranışları ve tutumları örnek olma açısından bu dönemde çok belirleyicidir. Okullarda da eğitimcilere çok iş düşmektedir ve onlara anlayışla yaklaşmaları, dinlemeleri, ihtiyaçlarına duyarlı olmaları ve okul sonrası faaliyetlerini mutlaka yönlendirmeleri gerekmektedir.