Sevilen dizilerin ‘baba’siydi

‘Süper Baba’, ‘Ikinci Bahar’ ve ‘Yabanci Damat’ gibi sevilen dizilerin senaristi, yazar Sulhi Dölek, bir süredir tedavi gördügü GATA Haydarpasa Egitim Hastanesi’nde, önceki gece sabaha karsi vefat etti.

Gülmece edebiyatinin ustalari arasinda gösterilen yazar, senaryolarinin yani sira çok sayida roman ve öyküye imza atmisti.

20 Eylül 1948’de Istanbul’da dogan Sulhi Dölek, Deniz Harp Okulu’nu ve Michigan Üniversitesi’ni bitirdikten sonra 1989 yilina kadar gemi insa yüksek mühendisi olarak Deniz Kuvvetleri’nde çesitli görevlerde bulundu. Edebiyat dünyasina bu süreçte, ilk öykülerinden birinin 1969 Varlik Yilligi’nda yayimlanmasiyla adim atan Dölek, ayni yil ‘Dünya Dönmüyor Artik’ adli tek perdelik bir oyunla Yusuf Ziya Ortaç Armagani’ni kazanarak Akbaba yazarlari arasina katildi. Sonraki yillarda öykü ve roman çalismalarinin yani sira, Milliyet ve Cumhuriyet gibi gazeteler ile Çivi, Nokta, Tempo ve Diyojen gibi haftalik dergilerde, Varlik’ta ve baska sanat-edebiyat dergilerinde mizahi bakisli yazilarini sürdürdü. Sulhi Dölek, çocuklar için de çok sayida ürün verdi ve 1979 yilinda ‘Yesil Bayir’ adli romaniyla Kültür Bakanligi Çocuk Romanlari Yarismasi’nda birinci oldu. Yazarin en çok bilinen çocuk kitaplari arasinda ‘Üçüncü Kattaki At’, ‘Yesil Bayir’, ‘Arkadasim Dede’, ‘Kestane Sekeri’, ‘Her Seyi Bilen Çocuk’, ‘Küçük Çalgicilar’, ‘Kahkaha Tarlasi’ ve ‘Hayvanlar Alfabesi’ yer aliyor. Edebiyatin en çok roman türünde eser veren Dölek, özellikle son yillarda roman ve öykü çalismalarina agirlik vermisti. Son olarak geçtigimiz yil “Küçük Günahlar Sokagi” adli romani yayinlanan Dölek’in öne çikan öteki kitaplari arasinda ‘Korugan’, ‘Geç Baslayan Yargilama’, ‘Vidalar’, ‘Kiraci’, ‘Teslim Ol Küçük’, ‘Truva Katiri’, ‘Aynalar’, ‘Kirpi’ ve ‘Habis’in Serüvenleri’ bulunuyor. Dölek’in bunlardan baska, ‘Içimizdeki Yasakçi’ adli bir incelemesi, ‘Kuskucu’ adli bir tiyatro oyunu ile çok sayida radyo ve televizyon oyunu da var. Ambrose Bierce’in ‘Fantastic Fables’ adli kitabini ‘Karanligin Kahkahasi’ adiyla dilimize kazandiran Sulhi Dölek’in, ‘Kiraci’ adli romani 1987 yilinda sinemaya uyarlanmisti. ‘Süper Baba’nin senaryosuyla 1997 yilinda Marmara Üniversitesi Iletisim Fakültesi’nin ‘Zirvedekiler’ ödülünü alan Dölek, 2000 yilinda ise ‘Ikinci Bahar’la Istanbul Üniversitesi Iletisim Fakültesi ögrencilerince televizyon senaryosu dalinda yilin basarili iletisimcisi seçildi. Dölek, ‘Süper Baba’, ‘Ikinci Bahar’ ve ‘Yabanci Damat’in yani sira, ‘Külyutmaz’, ‘Unutma Beni’ ve ‘Truva Katiri’ romanindan televizyona uyarladigi ‘Koltuk Sevdasi’ adli politik hiciv dizisinin de senaryolarini kaleme almisti.

Sulhi Dölek’in cenazesi, bugün Üsküdar Selimiye Camii’nde ögle vakti düzenlenecek askeri törenin ardindan Topkapi Mezarligi’nda topraga verilecek.