‘Seyyanen zam ancak reel kaybı karşılamaya yeter’

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gaydalı: "Seyyanen zam, ancak reel kaybı karşılamaya yeter"

Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bitlis Milletvekili Edip Safter Gaydalı, AK Parti iktidarında memur maaşlarının yüzde 8.1 oranında reel kayba uğradığını belirterek, memura verilecek 80 YTL’lik seyyanen zammın, ancak bu reel kaybı karşılayabileceğini, gerçekte bir refah artışı sağlayamayacağını söyledi.
TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Edip Safter Gaydalı, Türkiye’de 20 milyona yakın insanın yoksulluk sınırının altında, tam da Başbakan Erdoğan’ın hesabına uygun olarak, çay-simitle yaşadığını ifade ederek, “Ama şükürler olsun ki; kişi başına düşen milli gelir AKP döneminde iki katına yakın bir artışla 5 bin dolara ulaşmış mış. Nedense bu refah artışı geniş halk kesimlerinin mutfağına uğramamıştır. Meşhur büyüme hikayesinin içinde bir parça reel büyüme varsa, o da zenginlerin hesabında olmuştur” diye konuştu.

Edip Safter Gaydalı, memurların genel yoksulluk tablosunu paylaşan kesimlerin başında geldiğini söyledi. AK Parti iktidarnda memur maaşlarının yüzde 8.1 oranında reel kayba uğradığını belirten Gaydalı, “Eğer ekonomi iyiye gidiyorlar memurlar neden bu iyileşmeden, artan refahtan payını alamıyorlar?” diye sordu. Gaydalı, “Kendi maaşıyla geçinemediğini söyleyen Başbakan, neden maaşından başka geçim kaynağı olmayan memurların, arttığı iddia edilen refahtan pay alabilmeleri için gerekeni yapmıyor. Memurların büyük kısmı 2006 yılında yüzde 5.1 artışla yetinmek zorunda bırakılmıştır” diye konuştu.

Memurlara seyyanen verilecek 80 YTL’lik zammın, ancak memurların AKP iktidarında maruz kaldıkları reel kaybı giderebileceğini, 3 sene öncesine göre bir refah artışı getirmeyeceğini dile getiren Gaydalı, memurların yoksulluk sınırının üzerine çıkarılması gerektiğini bildirdi.

Gazetecilerin Şemdinli Komisyonu Başkanı Musa Sıvacıoğlu’nun, komisyona verilen bir ifadeyi, diğer üyelerin haberi olmadan Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermesini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Edip Safter Gaydalı, “Ortada traji komik bir durum var. Bu komisyonun kurulması Anayasa’ya aykırı. Bunu kim söylüyor; Adalet Bakanı. Komisyon daha araştırmasını bitirmeden, raporunu tamamlanmadan, rapor TBMM Başkanlığı’na verilmeden, Komisyon Başkanı’nın ifadeyi başka kuruma vermesi doğru mudur? Buna yetkisi var mıdır? Diğer üyelerin haberi olmadan bunu yapabilir mi? bunların hepsi tartışmalıdır” şeklinde konuştu.

Gaydalı, devleti zaafa uğratacak girişimlerin kimlere fayda sağladığının geçmişte görüldüğünü vurgulayarak, “Güvenlik olmadan, demokrasi yaşatılamaz. Devleti zaafa uğratacak gişimlerden herkesin kaçınması lazım” dedi.