Sezen Aksu’nun oğluna adli para cezası

Sezen Aksu'nun oğlu Mithat Can Özer, 'tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu yaralamaya sebebiyet vermek' suçundan 960 YTL adli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Mithat Can Özer ile Arife Eraslan katılmazken, avukatları hazır bulundu. Özer ve Eraslan’ın kulladığı araçların çarpışması sonucu meydana gelen kazada yaralanan Tuncay Kökten’in avukatı, “Davanın karara bağlanmasını, sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sanık Mithat Can Özer de, kazanın meydana geldiği Ahular Sokak’ta aracını park etmek için yer aradığını belirterek, “Yolun başında durarak trafikte seyreden diğer araçları kontrol ettim. Oldukça düşük bir hızla ve birinci vitesle sağa dönüş yaptım. Bu sırada hangi yönden geldiğini tespit edemediğim Peugeot marka bir minibüs beni sıkıştırarak görüşümü kapattı. Bu nedenle diğer araçla çarpıştım.” şeklinde ifade verdi

Hemen aracını durdurarak diğer araçta bulunan Arife Aras ile Tuncay Kökten’le ilgilendiğini belirten Özer, “Yaralı Kökten ambulansla hastaneye kaldırıldı. Daha sonra hastaneye bizzat giderek kendisine geçmiş olsun dileklerinde bulundum.” diyerek suçsuz olduğunu ileri sürdü.

Sanık avukatları, son savunmalarında hafifletici nedenlerin uygulanmasını ve cezanın paraya çevrilmesini istedi.

Yürürlükten kaldırılan Türk Ceza Kanunu’nun daha lehe olduğunu belirten Hakim Şazi Öner, Mithat Can Özer’i ‘tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu yaralamaya sebebiyet vermek’ suçundan 3 ay hapis ve 343 YTL adli para cezası ile cezalandırdı. Sanığın mahkemedeki iyi halini gözönünde bulunduran hakim, hapis cezasını 2 ay 15 güne, para cezasını da 285 YTL’ye indirdi. Daha sonra hapis cezası 675 YTL adli para cezasına çevrildi. Özer toplam 960 YTL adli para cezsına çarptırıldı. Hakim, Mithat Can Özer’in ileride suç işlemekten çekineceğine dair kanaat oluşmadığını gerekçe göstererek cezasının ertelenmemesine karar verdi. Sanık Arif Eraslan ise, olayda kusursuz olduğu gerekçesiyle beraat etti.

İddianamede, 1 Temmuz 2003 tarihinde Etiler’de sanık Mithat Can Özer yönetimindeki 34 VV 810 plakalı otomobil ile içersinde müşteki Tuncay Kökten’in de bulunduğu ve sanık Arife Özaslan’ın kullandığı 34 YK 7244 plakalı aracın çarpıştıkları anlatılıyordu. Kazada Kökten’in 45 gün iş ve gücünden kalacak şekilde yaralandığı belirtiliyordu