‘Sezer camilerde ezan okumayı mı kısıtlamak istiyor?’

Memur Sen'e bağlı Eğitim Bir Sen Balıkesir Şubesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kamu yararına ibadetlerin kısıtlanabileceğine ilişkin sözlerine tepki gösterdi.

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Parlamenterler Birliği toplantısında Sezer’in, kimi ülkelerde belirli çevrelerce İslam dininin ve kutsal saydığı değerlerin hoşgörüsüzlük, şiddet ve aşırılıkla özdeşleştirilmeye çalışıldığını ve terörizmin İslam ile bağdaştırılamayacağını belirttiğine dikkat çekilen açıklamada, aynı günün akşamı Harp Akademileri’ndeki toplantıda, inanç ve ibadetlerin kimi sebeplerle kısıtlanabileceği anlamındaki sözlerinin büyük üzüntü ve endişe verici olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “Sayın Sezer’in, ‘Dinin toplumsal yaşamı etkilemesine izin verilemez.’ sözü, gerçekten ürkütücüdür. Dini bayramlarımızı, kandillerimizi, hattâ içinde bulunduğumuz Kutlu Doğum Haftası’nı kutlayıp camilerimizde ezan okumamız mı kastediliyor acaba? Yoksa Danıştay 2. Dairesi’nin akıllara zarar kararı gibi sokaklara varıncaya kadar başörtüsü yasağına destek mi veriliyor?” denildi.

Sezer’in, başörtüsünü engelleme yandaşlığına dair ifadeleri bulunduğuna değinilen açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin kendisini kanun koyucu yerine koyup hukuka aykırı bir karar aldığını ve bunun Sezer tarafından savunulduğu kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Sezer’in, sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nda bile binlerce yöneticinin geçmiş hükümet döneminde kıyıma uğratılmasına ve sınırsız kadrolaşmasına karşı hiç sesini çıkarmadığı ileri sürülen yazılı açıklamada, bugün yalnızca eşinin başörtüsü sebebiyle yüzlerce seçkin üst düzey yöneticiyi veto etmesinin ve atamaları engellemesinin anlaşılır bir durum olmadığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Eğitim Bir Sen olarak hukukun üstünlüğü anlayışına ve milletimizin kendi kültür ve medeniyet değerlerine sahibiz. İbadetin, dini inanç ve kanaatlerin toplum hayatına yansımalarını yasaklama girişimlerinde, ülkemizin bir gün mutlaka kurtulacağına inanıyoruz.”