Sezer CHP’yi istemiyor

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP ile birleşmeye sıcak bakmadıklarını belirtti.

Sağlı- sollu ittifak için siyasi partileri dolaşan Rahşan Ecevit ise yapılmak istenenin AK Partiye karşı bir cephe girişimi olduğu iddialarına yanıt verdi. Rahşan Ecevit, “Eşim ittifak derken, sağlık sollu bir ittifak dediği için cepheleşme olmaz diye düşünüyorum” diye konuştu.

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in ortaya attığı sağlı-sollu ittifak için parti liderleri ile görüşen Rahşan Ecevit, bugün DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’i ziyaret etti. Rahşan Ecevit’i parti girişinde Türkiye genelinden gelen DSP gençlik kollarına üye yaklaşık 200 kişilik grup çiçeklerle karşıladı. Grup, Rahşan Ecevit aracından inmesi ile “Vatan sizinle gurur duyuyor” sloganı atmaya başladı.

Rahşan Ecevit, Zeki Sezer ile görüşmesine “Son aylarda Bülent Ecevit Türkiye’nin çok tehlikeli yollara süreklendiğini düşünüyordu ve çok endişe içindeydi. O hep der ki – Türkiye iç sorunlarını eninde sonunda çözebilir ama dış sorunları hata affetmez- Ve zannedersem bunun için ittifak demişti.” sözleri ile başladı.

İttifak lafı ile birlikte, siyasal partilerin hesap yapmaya başladığını kaydeden Ecevit, “Rakamlar verildi. Ben seçimlerde şu kadar oy alırım, barajı aşabilirim, şu kadar milletvekili çıkartabilirim gibi rakamlar ortaya döküldü. Oysa eşimin söylediklerinin ve de o ittifak kelimesinin, rakamlarla, milletvekili adeti ile Meclis ile ilgisi yoktu. O önce vatan demişti. Bu ittifak vatan için gerekli demişti.” diye konuştu.

Rahşan Ecevit, “Oluşumun AK Partiye karşı bir cephe girişimi olduğu söyleniyor. Ne diyeceksiniz?” şeklindeki bir soru üzerine ise “Ben buna bir cepheleşme diyemem. Cepheleşme solda olur, sağda olur, daha başka bir şekilde olur. Ben buna eşimin de söylediği gibi bir ittifak diyorum. Türkiye’nin geleceğini kurtarmak açısından… Eşim ittifak derken, sağlık sollu bir ittifak dediği için bir cepheleşme olmaz diye düşünüyorum.” yanıtını verdi.

Görüşme taleplerine MHP’den olumsuz yanıt geldiği yönünde çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine ise Ecevit, kendilerine ulaşan olumlu ya da olumsuz herhangi bir cevabın bulunmadığını bildirdi.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer; Türkiye’nin sıkıntılar içerisinde olduğunu kaydetti. Rahşan Ecevit’in sözlerine katıldıklarını aktaran Zeki Sezer, Türkiye’de bir uzlaşı ortamının oluşturulması gerektiği yönündeki görüşlerini yineledi. Uzlaşı ortamının belli işbirliklerine dönüşmesinin Türkiye’nin önünü acabilecek bir çalışma olacağını belirten Sezer, “O nedenle önümüzdeki dönem çalışmalar çok önem kazanıyor. DSP hem siyasal kesimler arasında hem toplum kesimleri arasında uzlaşı yönünde üzerine düşen görevi bundan böyle yapmaya devam edecek.” ifadesini kullandı.

Zeki Sezer, bir gazetecinin “Deniz Baykal’ın açıklamasından sonra CHP çatısı altında birleşmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?” şeklindeki sorusu üzerini ise şöyle konuştu: “Sayın Baykal bir süredir yumuşak açıklamalarda bulunuyordu. Acaba değişiyor mu diye bir umud olmuştu. Fakat gördük ki Sayın Baykal dün tekrar kendisi gibi oldu. Ama ben baştan beri söylüyorum. Kavga etmeyeceğim. Uzlaşmanın önünü açmak istiyoruz. Kavgaya yer yok. Kurumsal birlikteliklerin geçmişte solda bir işe yaramadıkları görülüyor. Halkçı Parti – SODEP birleşmesinde gördük, CHP – SHP birleşmesinden gördük. Bunlar hem birleşme olamadı, hem de teker teker aldıkları oyları alamadılar. Öyleyse Sayın Baykal’ın otobüs kalkıyor türünden söylemlerini yadırgadığmı belirtmeliyim.”

Öte yandan, parti genel merkezi önünde ellerindeki Türk bayrakları ile bekleyen CHP gençlik kollarına üye yaklaşık 200 kişilik grup, “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Yargıya uzanan eller kırılsın”, “Yolumuz laiklik, önderimiz Atatürk” sloganları attık.