Sezer DSP’nin sol da Türkiye’nin umudu olduğunu söyledi

Zeki Sezer, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin olarak ''Sayın Gül, 'meydanların sesine kulak vereceğim' dedi.Başka meydanlar da vardı, o meydanların da sesine kulak vermek lazım'' dedi.

Sezer, DSP Parti Okulu’nda gerçekleştirilen il başkanları toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, seçim sonuçlarının ve bundan sonra yapılacak çalışmaların ele alınacağını belirten Sezer, il örgütlerine seçim sürecinde gösterdikleri özverili çalışmadan dolayı teşekkür etti.

Eski genel başkanları Bülent Ecevit’in kendilerine büyük bir miras ve önemli bir felsefenin yanı sıra tertemiz bir örgüt bıraktığını kaydeden Sezer, solun Türkiye’nin umudu olduğunu ve bunu sürdüreceğini söyledi.

Seçim öncesi CHP ile gerçekleştirilen iş birliği ile önemli bir görev üstlendiklerini ifade eden Sezer, bu görevi layıkıyla yerine getirmek için çalıştıklarını kaydetti. Seçim sonuçlarının bekledikleri biçimde gerçekleşmediğini ancak halkın kararına her zaman saygılı olduklarını vurgulayan Sezer, kendi açılarından eksikleri tespit edip gidermeye çalışacaklarını belirtti.

Sezer, CHP ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin ilk gününden itibaren iki ayrı parti olduklarını ifade ettiklerini anımsatarak, Türkiye’de solu büyütmek için iki ayrı koldan çalışacaklarını, seçim sonuçlarının da bunun doğru bir karar olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Ülke sorunlarının çözümünde, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda iş birliği içinde olmayı sürdüreceklerini kaydeden Sezer, ancak iki partinin farklı duyarlılıklarının da bulunduğunu, bunun bir kavga olarak algılanmaması gerektiğini vurguladı. Sezer, ”Seçim sonuçları solu iki koldan büyütme düşüncemizin haklılığını gösteriyor” dedi.

Bazı basın yayın organlarında DSP’lilerin CHP’lilere kızgın olduğu şeklinde yorumlar yer aldığını belirten Sezer, ”Hayır bir kızgınlık yok ama baştan beri ortaya koyduğumuz kararlılığı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Kendisine CHP’nin seçimde aldığı oyların ne kadarının DSP’ye ait olduğu şeklinde sorular sorulduğunu da ifade eden Sezer, bunun bilimsel bir araştırma yapılmadan ortaya konulamayacağını söyledi. Sezer, ”Günahıyla sevabıyla yaşananlar iki partinindir. Bir pişmanlık kesinlikle söz konusu değil. Biz önümüze bakıyoruz” dedi.

-CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ-

Sezer, konuşmasında cumhurbaşkanı seçimine de değinerek, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün adaylığının Türkiye’yi gerdiğini öne sürdü. ”Tekrar Gül’ün adaylığı dayatılırsa bunu bir haksızlık olarak değerlendiririz” diyen Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili uzlaşmadan bahsettiğini, bu sözün gereğini yerine getirmesini beklediklerini vurguladı.

Başbakan Erdoğan ile seçim sonuçlarının ardından telefonla bir görüşme yaptığını belirten Sezer, ancak bu görüşmenin yalnızca seçim sonrasında başarı dileklerini iletmek amaçlı olduğunu, cumhurbaşkanı seçimi konusunun kesinlikle gündeme gelmediğini dile getirdi.

Sezer, cumhurbaşkanının mutlaka cumhuriyetin temel değerlerini benimsemiş, halkın içine sindirebildiği, tarafsız bir kişi olması gerektiğini vurgulayarak, meclis dışından bir adayın da son derece yararlı olacağını bildirdi.

DSP’nin, Türkiye’nin sıkıntılarına çözüm olacak projeler ürettiğini ve bundan sonra da üretmeye devam edeceğini belirten Sezer, işsizliğin giderilmesi, sosyal adaletin sağlanması, eğitimdeki sorunların giderilmesi gibi konulardaki çalışmalarını ortaya koyacaklarını ifade etti. Sezer, ”Ülkeyi topyekun kucaklayacak bir hızlı kalkınma dönemini başlatmak zorundayız. Bunun için DSP’ye çok görevler düşüyor” dedi.

-SORULAR-

Sezer, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, Deniz Baykal’a yönelik muhalefet ve istifa çağrılarını hatırlatarak, ”Türkiye’de solun durumunu nasıl görüyorsunuz?” sorusuna Sezer, ”Bir başka partinin iç işlerine karışmak haddimize değil, şık da olmaz” yanıtını verdi. DSP’nin, solun evrensel değerlerini sonuna kadar benimsemiş ama aynı zamanda yerel sorunlara da çözüm üreten bir parti olduğuna işaret eden Sezer, ”DSP hangi etnik kökenden gelirse gelsin ülke bütünlüğü içinde kültürel zenginliklerin farkında olan bir partidir” dedi.

Sezer, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün, cumhurbaşkanı adaylığı konusunda ”meydanların sesini görmezlikten gelemeyeceği” şeklinde açıklaması olduğunun hatırlatılması üzerine de, Gül’ün adaylığının toplumu gerdiğini, AK Parti’nin bunu gözden geçireceğine inandığını söyledi. Gül’ün aday olduğunu kesin bir ifadeyle açıklamadığını da kaydeden Sezer, ”Sayın Gül ‘meydanların sesine kulak vereceğim’ dedi. Başka meydanlar da vardı, o meydanların da sesine kulak vermek lazım. Cumhurbaşkanlığı, tarafsız olması gereken ve toplumun tümünü kucaklaması gereken makamdır” dedi.

22 Temmuz seçimlerinin cumhurbaşkanı seçimi için bir referandum olmadığını vurgulayan Sezer, AK Parti’nin seçim sonuçlarından yola çıkarak merkez partisi olduğu iddiasında bulunduğunu, cumhurbaşkanı seçim sürecinin bunu ispatlamaları için bir fırsat olduğunu söyledi.

Sezer’in konuşmasının ardından il başkanları toplantısı basına kapalı olarak devam etti.