Sezer; ‘Ecevit’te özür borçları var’

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ağca'nın tahliyesi sonrasında eski DSP Genel Başkanı ve eski Başbakan Bülent Ecevit'i suçlayanların "özür borçları" bulunduğunu belirtti.

Sezer, Yargıtay kararı ile Ağca’nın 57. Hükümet döneminde çıkarılan Şartla Salıverme Yasası’ndan değil, bugünkü Adalet Bakanı’nın da hükümet üyesi bulunduğu bir dönemde çıkarılan 1991 affından ve ayrıca bugünkü hükümet döneminde çıkarılan Türk Ceza Yasası’nda suçun niteliğinin değiştirilmesi suretiyle sağlanan ceza indirimlerinden yararlanması gerektiği kesinlik kazandığını kaydetti.
Sezer, Yargıtay kararından sonra bilgi sahibi olmadan ahkâm kesip Ecevit’leri haksız yere suçlayanların linç girişimleri nedeniyle en azından bir “özür borcuları” olduğunu savunarak, “Ağca’nın tahliyesinde bir yanlış hesap bulunduğu açığa çıkmıştır. Bu yanlışlıkta, yorum hatasının ötesinde maddi hatalar da bulunmaktadır. Yanlışlığın kasdî nitelik taşıyıp taşımadığı ancak ciddî bir inceleme ve soruşturma sonucu ortaya çıkabilir. Bu nedenle, yanlış hesabın hesabı mutlaka sorulmalıdır.”