Sezer Erdoğan Tüzmen… Çuval giyseler yakışır

Atalarımızın dediğine göre insan kıyafetiyle ağırlanır, söyledikleriyle uğurlanırmış.

Vatandaşlar, seçim sürecinde ülkeyi yönetmeye talip liderleri elbette sözlerine göre değerlendirdiler.

Kimlerin ağırlanıp kimlerin uğurlandığı sandıklar açıldıktan sonra belli olacak. Yine de temmuz sıcağında miting meydanlarında koşturan siyasiler, sözleri kadar kıyafetlerine de büyük özen gösterdi. Zamanla yarışan politikacılar 55 dakikada gömlek, 3 saatte pantolon, 24 saatte takım elbise diken Sayım Uyanık’ı tercih etti. Edirne’den Kars’a 7/24 kişiye özel dikim hizmeti veren Uyanık’tan siyasilerin giyim tarzını da öğrenmiş olduk. Uyanık’a göre en iyi giyinen lider hiç şüphesiz Atatürk. Günümüzde ise hakiki ısmarlama giyinen tek lider Cumhurbaşkanı Sezer. Cem Uzan da ısmarlama giyinenlerden. Uyanık, Başbakan Erdoğan’a hazır konfeksiyonun yakışmadığını söylüyor. Kırmızı beyaz kıravat diktiği Başbakan’a kareli gömlekleri yakıştıramıyor. Dikey çizgili gömlekler giymesini öneriyor. 20-25 kilo veren İçişleri Bakanı Aksu, Bakan Tüzmen, Bakan Çelik şık giyiniyor. Baykal, Ağar, Uzan ve Bahçeli şıklığından ödün vermiyor. Liderler güzel giyiniyor; ama bazıları boydan açık ara önde. Uyanık, “Erdoğan, Tüzmen ve Uzan, Salı Pazarı’ndan bile giyinseler yakışır.” diyor.

Ünlü bir işadamı Ankara’da önemli bir toplantıya yetişmek zorunda; ama aksilikler peşini bırakmıyor. Havaalanına giderken trafiğe takılıyor. Şansı yaver gidiyor ve sol şerit akmaya başlıyor. Asistanıyla birlikte güvenlik kontrolünden geçip biletini alıyor. Uçağın kalkmasına daha iki saat var. Alanda bir kafeye oturup yorgunluk kahvesi içiyor. Birkaç yudum aldıktan sonra fincan elinden kayıyor ve gömlek batıyor. Yeni bir gömlek almak için en yakın alışveriş merkezi Bakırköy’de. Bu sefer uçağa yetişmeleri mümkün değil. Asistanı telefonla bir yerleri ararken, bu halde uçağa binerse beş paralık olacak itibarını düşünen işadamı kahve lekelerini temizlemek üzere lavaboya doğru yöneliyor. Çaresiz işadamını lavabo dönüşünde tasarım ve dikim ekibi karşılıyor. Beş dakika içinde ölçüler alınıyor. 55 dakika içerisinde yeni bir gömlek dikip getireceğini söyleyen ekip alandan hızla ayrılıyor. Gömlek dikiliyor, havaalanına getiriliyor. Gözlerine inanamayan işadamı, yeni gömleğini giydiğinde uçağın kapılarının açılmasına daha 50 dakika vardı. Benzer bir kaza geçtiğimiz günlerde bir sanatçının başına geldi. Kişiye özel dikim hizmeti veren Rainier ekibi tarafından, bu meşhur sanatçıya yeni bir gömlek dikildi ve saat 04.00’te havaalanında teslim edildi.

1 saatte gömlek, 3 saatte pantolon

Eskiden kişiye özel gömlek diken terzilik anlayışı, bundan üç yıl kadar önce alışveriş merkezlerine taşındı. İngiltere gibi Avrupa’nın önemli ülkelerinde tercih edilen bu özel dikimler, artık Türkiye’de de mevcuttu. Neredeyse adım başı gömlekçi oldu. “İyi de erkeklerin tek ihtiyacı gömlek mi?” diyen Sayım Uyanık, mağaza koordinatörlüğü görevinden istifa edip kendi işini kurdu. Yeşilköy’deki Polat Renaissance ve Galleria Alışveriş Merkezi’de yaklaşık 2 bin renk alternatifiyle hizmet veren iki mağaza açtı. Teslimatın hızlı yapılabilmesi için dikim merkezlerini de mağazaların yanında açtı. Hazır giyim mağazalarında vücut anatominize göre bir kıyafet bulamadıysanız bu mağazalardan birine uğramanız yeterli. Siz hamburgerinizi yerken sıkıcı provalara gerek kalmadan özel bir yöntemle ölçünüz alınıyor, bilgisayara giriliyor ve dikime başlanıyor. Alışveriş merkezindeki sinemada bir film izleyene kadar gömleğiniz, pantolonunuz ve kravatınız hazır. Kravat 25, gömlek 55 dakikada, pantolon ise 3 saatte dikiliyor. İsteyenlere 24 saat içinde takım elbise dikiliyor. Bütün siparişlerde dünyanın önde gelen moda devlerinden Cloth Ermenegildo Zegna kumaşları kullanılıyor.

Kişiye özel dikim hizmetinin müşterileri de gerçekten VIP. Uyanık, Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe hariç 59. hükümetteki bütün bakanların “boyunun ölçüsünü” almış. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat sürekli müşterilerinden. Başbakan’ın severek tıktığı kırmızı-beyaz kravatlar da Rainier imzalı. Makedonya Cumhurbaşkanı Branko Cervenkovski diktiği takımı beğenince 10 tane daha sipariş vermiş. Makedonya’dan gelen bakanlar, milletvekilleri ‘Bizim cumhurbaşkanı sizden giyiniyormuş’ diyerek sipariş veriyor.

Panathinaikos’u giydiriyor

Ismarlama elbise yaptıranlar politikacılarla sınırlı değil. Rainier’in müşterileri arasında iş, sanat, spor ve medya dünyasından ünlüler var. Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, Ankara Valisi Kemal Önal, Celalettin Cerrah, Erol Çakır, Hasan Özdemir, Ersun Yanal, Özhan Canaydın, Nazif Zorlu, Serdar İnan, Adnan Polat, Mehmet Aslantuğ, Tanju Çolak, Nihat Doğan bunlardan bazıları. Hidayet Türkoğlu, Mirsad Türkcan, Mehmet Okur başta olmak üzere 12 Dev Adam’ın tamamına yakınını Rainier giydiriyor. Hidayet Türkoğlu sayesinde NBA oyuncularından siparişler geliyor. Yunanistan basketbol takımlarından Panathinaikos’un oyuncuları, Türkiye’ye maça geldiklerinde Türk Milli Takımı’ndaki oyuncular sayesinde Rainier’in müşterisi olmuş. Tasarım ve dikim ekibi dört gün aralıksız çalışarak bütün takımı ve yöneticilerini giydirmiş.

Tarz sahibi insanların tercih ettiği bu hizmet İstanbul’la sınırlı değil. Edirne’den Kars’a hatta Amerika’ya kadar uzanıyor. İşadamı İbrahim Polat’ın Rainier’de diktirdiği elbiseyi beğenen bir işadamı, sipariş için tasarım ve dikim ekibini Erzurum’a çağırmış. “Sabah namazında bile ölçü almaya gittiğimiz oldu.” diyen Uyanık, internet üzerinden aldığı siparişleri dikerek Avrupa ve Amerika’ya bile gönderiyor. Pantolonu yırtılan 160 kiloluk bir Rus diplomat ile boynu kalın olduğu için 15 yıldır gömlek giyemeyen Amerikalı bir işadamını nasıl memnun ettiklerini anlatıyor. İtalya’nın İstanbul başkonsolosu bile kıyafetlerini Uyanık’a sipariş ediyor. İtalya’dan aldığı kıyafetlerin tadilatlarını yaptırıyormuş. Çalık Grubu sayesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’un gömlekleri de buradan gidiyor.

M.YAŞAR DURUKAN