Sezer; ‘Gelişmeler olağan değil’

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kara Kuvveetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın isminin de yer aldığı Şemdinli iddianamesi ile ilgili olarak, "Bu konudaki gelişmeler olağan değil" dedi.

Kara Harp Okulu’nda düzenlenen programa; Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eşi Semra Sezer, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Yargıtay Başkanı Osman Arslan, Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, bazı üniversitelerin rektörleri, üst düzey komutanlar katıldı.

Programda, gazetecilerin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da isminin yer aldığı Şemdinli iddianamesi ile ilgili sorularını cevaplayan Sezer, bu konudaki gelişmeleri olağan görmediğini söyledi. Bir hukukçu olarak iddianameyi değerlendirmesinin uygun olmayacağını vurgulayan Sezer, kararı mahkemenin vereceğini belirtti.

“YUMRUĞUMUZLA DEĞİL, BEYNİMİZLE VURUYORUZ”

Öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök de ‘Şemdinli iddianamesi ile ilgili olarak neden daha sert tepki vermedikleri’ yönündeki bir soruya; “Türkiye birinci sınıf bir devlettir. Bütün kurumlar rollerini birinci sınıf oynasınlar. Yumruğumuzla değil, beynimizle vuruyoruz” diye cevap verdi.

Orgeneral Özkök, Van Savcılığı’nın Orgeneral Büyükanıt’la ilgili suç duyurusuna yönelik yazısının Genelkurmay Başkanlığı’na geldiğini belirterek, “Basındaki bilgilere göre konuşmak bize yakışmazdı. Evrakın gelmesini bekledik” dedi.

Orgeneral Özkök, olayın basında yer almasından sonra Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede de endişelerini, sıkıntılarını aktardıklarını kaydetti.