Sezer; ‘Hükümet tarihimizi ve kültürümüzü yağmaya açıyor’

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, hükümete eleştiriler yaptı ve değişik iddialarda bulundu.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, hükümetin Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen yasa tasarısı ile müzeleri, kütüphaneleri, devlet güzel sanatlar galerilerini ve ören yerlerini belediyelere, il özel idarelerine devretmek ve ardından da özelleştirmekle kültür ve tarihi yağmaya açtığını iddia etti.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, yaptığı yazılı açıklama ile hükümetin tarihi ve doğal güzellikleri devrederek ve özelleştirerek yok etmeye çalıştığını ifade etti. Sezer, “Hükümet, tarihimizi ve kültürümüzü yağmaya açıyor. Kültür ve Sanat adamlarımızı, sivil toplum kuruluşlarımızı ve tüm yurttaşlarımızı, Kültür ve Sanat hizmetlerinin belediyelere, il özel idarelerine devredilmesini öngören ve ardından özelleştirilmesini sağlayacak olan tasarıyı protesto etmeye çağırıyorum” dedi. Hükümetin bildiğini okumaya ve çeşitli yasalarla aynı doğrultudaki düzenlemeleri getirmeyi sürdürdüğünü söyleyen Sezer, son olarak Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen bir yasa tasarısı ile müzelerin, kütüphanelerin, devlet güzel sanatlar galerilerinin ve ören yerlerinin belediyelere, il özel idarelerine devredilmesi ve ardından özelleştirilmesinin ön görüldüğünü kaydetti.

Sezer, yasa tasarısının henüz Meclis’e gelmeden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın özelleştirileceğini, hatta bu yolla yabancılara devredileceğini söylediğine dikkat çekti. Hükümetin tarihi ve doğal güzellikleri ranta dönüştürmeye çalıştığını ileri süren Sezer, “Başta Aspendos Tiyatrosu olmak üzere, bir çok tarihi ve kültürel eseri, rant sağlamak için ele geçirmek isteyenlerce yoğun girişimler yapılmaktadır” dedi.