Sezer’den Baykal’a çağrı

Zeki Sezer, Deniz Baykal'ın Başbakan Erdoğan'ı ''cumhurbaşkanı yapıp, meydanın kendisine kalmasını istediğini'' öne sürerek, ''Baykal'ın gücü DSP'yi kapatmaya yetmez'' dedi

Konuşmasının büyük bölümünü cumhurbaşkanlığı seçimine ayıran Sezer, ”İktidardayken, ihtiyacımız olmadığı halde Cumhurbaşkanını uzlaşıyla seçtik, şimdi de uzlaşı talep etmemiz son derece normal” dedi.

Yasalara saygılı olduklarını, hukuken mevcut parlamentonun yeni cumhurbaşkanını seçebileceğini belirten Sezer, ancak bunun ”etik” olmayacağını
savundu. Konuşmasında, cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki yaklaşımından dolayı CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı eleştiren Sezer, ”Baykal, ‘nasıl başbakan seçilirse, öyle cumhurbaşkanı seçilir’ diyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı cumhurbaşkanı yapıp meydanın kendisine kalmasını istiyor. AKP’nin oyları düşerken, Baykal bütün görüşmelerinde başörtüsünden bahsetti, halkın değerlerinden söz etti ve AKP’nin oy kaybı durdu” diye konuştu.

UZLAŞI ÇAĞRILARI
DSP Genel Başkanlığı’na geldiği ilk günden itibaren ”CHP ile kavga etmemeye özen gösterdiğini” anlatan Sezer, ancak Baykal’ın tüm uzlaşma çağrılarını ”yanıtsız bıraktığını” öne sürdü.

”Diyor ki, ‘Zeki Sezer iyi bir insan, partisinde de vatansever insanlar var. Kapatsınlar bize gelsinler’… Baykal’ın gücü DSP’yi kapatmaya yetmez” diyen Sezer, birleşmeyi değil, iki koldan, ”solu” büyütmeyi istediklerini söyledi.

CHP’ye doğru uzattığı elinin sürekli havada kaldığından yakınan Sezer, ”CHP’den ışık almama rağmen yine de diyalog çağrımı yineliyorum; DSP ile CHP çıksın, ‘biz seçimden sonra koalisyon kuralım’ desin seçime ayrı ayrı girelim alacağımız bu şekilde olacağımız oylar daha fazla olur” dedi.

Sezer, bir öğrencinin, ”Sizin seçtiğiniz cumhurbaşkanı ekonomik krize neden olmadı mı?” sorusunu, ”Krizin söz konusu MGK toplantısıyla olduğu ifade ediliyor. Bu doğru değil. Hükümet kurulduğunda ilk önce Bankacılık Kanunu’nu
çıkardık. Çünkü zaten krize götürüyordu, iki deprem oldu. En çok vergi veren Marmara bölgesinden vergi alamadık” diye yanıtladı.