Sezer’in gözden çıkardığı uçak Çankaya’ya geri dönüyor

Yıllardır kullanılmayan GAP uçağının bakımı, THY'nin Atatürk Havalimanı'ndaki hangarlarında yapıldı.

Abdullah Gül’ün talimatıyla Türk Hava Yolları hangarında bakımı yapılan uçak, sefere hazır hale getirildi. Uçuş ekibinde yer alacak 3 pilot da eğitim amacıyla İngiltere’ye gönderildi. Mecbur kalmadıkça yurtiçi ve yurtdışı geziye çıkmayan Sezer, ‘Gulfstream IV’ tipi uçağı kullanmıyordu. 36 saatte 5 ülkeyi ziyaret etmesi gereken dönemin Dışişleri Bakanı Gül, 2004 yılında uçağın geçici olarak kendisine tahsis edilmesini istemiş; fakat bu talebi reddedilmişti. Sezer daha sonra tasarruf amacıyla uçağın satılmasını gündeme getirdi. Bu kez Hava Kuvvetleri, satış izninin komutanlık onayına bağlı olduğunu belirterek plana karşı çıktı. Çankaya Köşkü’ne çıktıktan sonra 3 ay içinde 7 ülkeyi gezen Cumhurbaşkanı Gül, seyahatlerini kiralık uçakla gerçekleştirdi. Bundan sonra GAP’ı kullanacak olan Gül, gerekli hallerde uçağı Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve bakanla-ra da tahsis edebilecek.

Devletin zirvesini taşıyan uçaklar için oluşturulacak havuz sisteminde yer alan GAP uçağının bakımı, THY Teknik’in Atatürk Havalimanı’ndaki hangarlarında yapıldı.

Bu arada Başbakanlık için alınması planlanan Gulfstream G550 tipi uçağın Türkiye’ye getirilmesiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile diğer bakanları taşıyacak uçak ve helikopterler için havuz sistemine geçilecek. Uçakların bakım, onarım ve diğer ihtiyaçları THY ve THY Teknik tarafından karşılanacak. Uçakların kullanım giderleri ve diğer masraflar, kullanan makama fatura edilecek. Havuzda, ANA, ATA, GAP, G 550 uçakları ile halen Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Skorsky S-92 TC-OBA helikopteri yer alacak.

Liste satış fiyatı 51,7 milyon dolar olan G 550, THY tarafından Başbakanlık adına satın alınıp oluşturulacak havuz sistemi ile Başbakanlık’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı’na da hizmet verecek. Uçağın 2009’un ilk çeyreğinde teslim edilmesinin planlanmasına rağmen, Başbakan Erdoğan’ın isteği üzerine teslimatın erkene alınacağı belirtiliyor. Dünyanın en uzun menzilli iş jeti olan çift motorlu G550, ağırlıklı olarak kıtalararası uçuş yapan işadamları ve hükümet filoları tarafından kullanılıyor. Uçağın havada çok uzun süre kalabilmesi ile G550’ler aynı zamanda askerî ve özel görev uçuşları için de tercih ediliyor.

G550 TEKNİK ÖZELLİKLER

Seyir hızı: 850 km/saat
Maksimum menzili: 7 bin 815 km
Maksimum kalkış ağırlığı: 33.203 kg
Kanat açıklığı: 23.72 metre
Gövde uzunluğu: 26.92 metre
Yükseklik: 7.45 metre
Kanat alanı: 88.3 metrekare
Yolcu kapasitesi: 11-19
Motor tipi: Rolls Royce Tay Mk.6118