Sezer’le birlikte miting yapan Baykal AKP’ye yüklendi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Eskişehir'e gelerek partisince düzenlenen mitinge katıldı.

Tarihi Odunpazarı Meydanı’nda düzenlenen mitinge Baykal’ın yanı sıra Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, DSP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve CHP Eskişehir milletvekili adayları da katıldı.

Baykal miting sırasında Sezer ve Büyükerşen’i överek ”Sizlerle işbirliği yapmaktan gurur duyuyorum” dedi. DSP Genel Başkanı Sezer, Baykal’ın kendisini kürsüye çağırması üzerine kürsüye gelerek kısa bir konuşma yaptı. Sezer’in konuşmasının ardından, Baykal ile Sezer el ele tutuşarak partilileri selamlayarak güvercin uçurdu. Daha sonra CHP lideri Baykal partililere hitap etti.

Baykal, konuşması sırasında sık sık Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve AK Parti Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a yüklendi. AK Parti hükümeti döneminde Türkiye’nin yolsuzluklar ülkesi haline geldiğini iddia eden Baykal, ”Bu yolsuzlukların başındakilerden biri de Unakıtan. O da buradan aday. Bütün Türkiye’nin hakkı şimdi sizin üstünüzde. Tüm Türkiye size bakıyor. Topu Fethi’nin yaptığı gibi çataldan koyuvereceksiniz. Sakın ola ki auta atmayın. Oğlu mısır ithal etsin diye pancar çiftçisini bitiren ve maliye kadrosunu seferber ederek esnafa darbe vuran Unakıtan’ı sandığa gömün” şeklinde konuştu. Türkiye’de birçok ilin ‘Keşke Unakıtan bizde aday olsaydı da onun cezasını biz verseydik’ şeklinde düşündüğünü öne süren Baykal, “TÜPRAŞ’ın hisselerinin İsrailli işadamı Ofer’e satılmasını sağlayarak, hazineyi zarara uğratan bu kişiyi Eskişehir halkı cezalandıracaktır. Devir döner, devran döner, keser döner sap döner. İşte o gün geldi. 22 Temmuz’da tüm Türkiye’nin gözü Eskişehir’de” dedi.

AK Parti iktidarının ”Eve Dönüş” Yasası’nı çıkartarak Türkiye’deki terörü hortlattığını savunan Baykal şöyle devam etti; ”Talabani kimin iktidarını ister? AKP. Barzani kimin iktidar olmasını ister? Kıbrıs Rum Kesimi Meclis Başkanı kimin iktidar olmasını ister? AKP. Eskişehir kimin iktidar olmasını ister? Tabi ki Cumhuriyet Halk Partisi ”