SHÇEK’de kalan çocukların yüzde 85’inin ailesi var’

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) bakımı altındaki çocukların yüzde 85’inin anne ve babasının olduğunu söyledi.

Ziyarette konuşan Çubukçu, sosyal hizmetlerle ilgili bir kanun değişikliği hazırlığı içinde olduklarını belirterek, TBMM’ye sevk edilmeyi bekleyen tasarıyla ilgili şunları söyledi:

”Sosyal hizmetlerde bürokratik ilişkiler yerine insan sevgisini temel alan, liyakati ön planda tutan, çağın gereklerine uygun, problem çıktığında değil önceden çözüm üreten hizmetler vereceğiz. Aynı zamanda sivil toplum örgütleriyle de işbirliği sağlayan, yönetim ve denetim anlamında da halkla bütünleşen şeffaf bir denetim sistemi getiriyoruz.”

Kanun çıkmamasına rağmen sosyal hizmetlerde değişim ve dönüşüm zinciri başlattıklarını kaydeden Çubukçu, ”İlk etapta Aileye Dönüş Projesi başlatıldı. Bu projede çocukların kendi ailesinin yanında bakımını destekliyoruz. 2 bin 60 çocuğumuz şu anda ailesinin yanında. Kamuoyunda bilindiğinin aksine kurum bakımı altındaki çocukların yüzde 85’inin anne ve babası var. Bunlar ya parçalanmış ailenin çocukları ya da maddi sıkıntı sebebiyle bırakılmış çocuklar. Biz bu yoksulluğu giderecek ayni ve nakdi yardımın yanısıra eğitim giderlerini de takip ediyoruz. Bu bize maliyet olarak çok düşük. Ayrıca aile yanında yetişen çocukların topluma kazandırılması açısından önemli katkı sağlıyor.” dedi.

Bakan Nimet Çubukçu, daha sonra valilikte iki imza törenine katıldı. Öncelikle İstanbul’da oturan Denizlili işadamı Mehmet Yalçın Egemen’in, Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesinde 100 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu için imza atıldı. Ardından Nuri Sözkesen’in SHÇEK’e bağlı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtlarının havlu ve bornoz ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunmasıyla ilgili protokole imza koyuldu. Çubukçu, valilik çıkışında boşanmış bir çiftin çocukları için yardım talebiyle karşılaştı. Saime Çağlayan ve boşandığı eşi Mehmet Taştan, 8 yaşındaki spastik çocukları Tuğçe’nin tedavisi için yardım istedi. Tuğçe’yi seven Çubukçu, yardım talebiyle ilgili notun alındığını söyledi.