SHP Semdinli ve bölgedeki gerginligin arttigi uyarisi yapti

ANKARA - Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Baskani Hakki Akalin, Semdinli ve bölgedeki gerginligin giderek artigina isaret ederek, ülkenin gelecegi açisindan olaylarin tehlikeli bir noktaya dogru sürüklendigini kaydetti.

Akalin, Semdinli’de karsilastiklari tabloyu söyle özetledi: “Yikilmis, tas tas üstünde birakilmamis bir polis kontrol kulübesi, yanmis bir araç ve lastikler, kirilmis camlar ve bazi binalarda bombalardan meydana gelen hasarlar, caddede yürüyen bir kalabalik bir grup. Ziyarete gittimiz kaymakamlik ve emniyet müdürlügünü neredeyse bütün camlari kirilmiy, adeta terkedilmis gibi bir sessizlik hakim ve ortalikta hiç bir kimse gözükmüyor. Binanin iinde gergin ve endise içerisinde, mutsuz, huzursuz güvenlik güçleri bekliyor. Pek çogunun adeta bedenleri orada, ruhlari baska yerde.”

Bölgede toplumun ve güvenlik güçlerinin gergin oldugunu ifade eden Akalin, gerginligin üzerinde PKK terör örgütünün dans ettigini söyledi. Akalin, bölgedeki gerginligin giderek artigina isaret ederek, ülkenin gelecegi açisindan olaylarin tehlikeli bir noktaya dogru sürüklendigini kaydetti. Içisleri Bakaninin bölgeye henüz gitmedigine dikkat çeken Akalin, kan gövdeyi götürürken bölgeye hiç bir bakanin gitmemesinin büyük bir eksiklik oldugunu ifade etti.

Incelemeler esnasinda Türkiye’nin önüne tarihsel bir firsat çiktigini gördüklerini kaydeden Akalin, “Bölge halkinin devletimizden sadece ve sadece bir tek talebi vardir. Bu dogal ve masum talep; gerçek suçlularin yakalanarak olayin tüm yönleriyle açiga çikarilmasidir. Halkimizin bu masum ve hakli talebi karsisinda siyasal iktidarin bundan sonra izleyecegi yol, takinacagi tutum ve gösterecegi yaklasim terörün marjinelesmesi ve halkimizin devletiyle bütünlesmesi sonucunu doguracaktir” dedi.

Akalin, devletin terörle mücadele ederken provokasyonlara asla gerekçe olusturulmamasi gerektigini vurgulayarak, “Bu nedenle güvenlik güçlerimizin bundan sonraki tutum ve davranislari halkin devletle bütünlesmesinde çok önemli rol oynayacaktir”diye konustu. Akalin, Van Yüzüncü Yil Üniversitesi Genel Sekreter Yardimcisi Enver Arpali’nin intihar sonucu yasamini yitirmesinde ve Rektör Prof. Dr. Yücel Askin’in yasadigi gerginlik ve stres sonucunda kalp rahatsizligiyla sonuçlanan olayda basindan beri hükümetin sorumlugunun bulundugunu iddia etti.

Akalin, hükümetin her iki olayda sergiledigi tutumunu yetersiz, duyarsiz ve basiretsiz tutumlari nedeniyle Adalet ve Içisleri bakanlarini istifaya çagirdi.

Akalin, Basbakan Erdogan’in ulema ile ilgili sözlerini elestirerek, anayasayi çignedigini ve anayasa suçu isledigini iddia etti.