SHP’de cumhurbaşkanı seçimleri tartışıldı

SHP mecilis üyeleri 'Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi' önerisini oy birliğiyle kabul etti.

Sosyal Demokrat Halk Partisi(SHP) Genel Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın Başkanlığında parti meclisi üyelerine sunulan ‘Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesi’ önerisi 11 Mart 2006 tarihinde parti meclisinde tartışılarak, oybirliği ile benimsendiği ve kamuoyuna açıklanmasının kararlaştırıldığı bildirildi.
Açıklamada, Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesinin ‘yarı başkanlık’ ya da ‘başkanlık sistemi’ anlamına gelmediği kaydedildi. Ayrıca Bulgaristan, Avusturya ve İrlanda’da uygulanan örneklere bakıldığında bu ülkelerdeki cumhurbaşkanı yetkilerinin, Türkiye Cumhurbaşkanının yetkilerinden daha az olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada, Anayasa’nın devletin güçler ayrılığı ilkesi ile yönetilmesini öngördüğü, ancak bugünkü parlamento kompozisyonunda Cumhurbaşkanın meclis tarafından seçilmesi durumunda devleti oluşturan üç erkin bir partide toplanma olasılığının olduğu hatırlatıldı. Bu tablo ile gelecekte de karşılaşılmaması için Cumhurbaşkanın iki turlu bir seçimle halk tarafından seçilmesi gerektiği ifade edildi.