Sibirya soğuğu turpçuları vurdu

Türkiye genelinde etkisini sürdüren Sibirya soğuğu turpçuları da vurdu.

Osmaniye Kadirli’de turp üreticiliği yapan Hazım Özbaykal, Türkiye turp ihtiyacını karşılayan ilçede günlük üretimin yüzde 65 civarında düştüğünü söyledi. Özbaykal, siyasilerin narenciyeye verdikleri desteği turpta görmediklerini ifade etti. İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok vilayete gönderilen turpun sevkiyatı gece yapılıyor.

Hava sıcaklarını sıfırın altına düşmesi durumunda turpun zarar göreceğini ve lezzetinin kalmayacağını söyleyen Turpçu Özbaykal, “Sibirya soğukları bizi çok etkiledi. Yollarda tupun soğuklardan dolayı dökülmesinden sonra tarlada sökme işlemini durdurduk. İlçemizden günde 40 bin torba turp sevki yapılıyor. 20’şer kilogram olan torbalar şimdi 10 bin adete düştü. Buda yüzde 65’e tekabul etmektedir. Her yıl olduğu gibi bu yılda turp gereken ilgi ve desteği görmedi. Kar yağışından dolayı yollar kapandı ve kamyonlarımız günlerce yollarda kaldı” şeklinde konuştu.

Kadirli ekonomisine yılda yaklaşık 30 milyon YTL girdi sağlayan turp ilçeye para desteği sağlayan ürünlerin başında geliyor. Turp sektöründen 5 bin kişinin iş bulduğunu belirten Ahmet Kurt isimli turp üreticisi, “Havaların soğuk gitmesinden dolayı turpu tarladan sökmüyoruz. Dolaysıyla da işçi sayısında kısıtlamaya gidiyoruz. Yurt genelinde etkili olan kar üreticileri vurduğu gibi çalışan işçileride ekonomik yönden etkiledi” dedi.

Turpun faydalarını ülke gündemine sokmak için ilçede festival düzenleniyor. Bu yıl 6.’sı düzenlenen festival ilk kez uluslararası boyut kazandı. Kış aylarının vitamin deposu olarak bilinen turpun kırmızı, siyah, yeşil ve beyaz olmak üzere dört çeşidi bulunuyor.