Sibirya soğukları ilikleri donduruyor

Günlerdir beklenen Sibirya soğukları hayatı felç etti.

Öte yandan Mardin’in Derik ilçesinde üç gündür yoğun kar yağışı nedeniyle elektriklerin kesilmesi yüzünden vatandaşlar zor anlar yaşıyor. Yaklaşık15 elektrik direğinin kar yağışı yüzünden yere düştüğü belirtildi.

Karayolları’nın yol açma çalışmaları ise yoğun tipi yüzünden zaman zaman aksıyor. Yoğun kar ve buzlanma yüzünden yüzlerce araç yollarda mahsur kaldı. Yetkililer mecbur kalınmadığı takdirde vatandaşların dışarıya çıkmamalarını istedi.

Belediye ekipleri şehir merkezinde kapalı olan yoları açmak için işçileri seferber ederken, esnaflar iş yerlerini açmadı. Mardin Valiliği kar çalışması için kriz masası oluşturdu. Trafik ekipleri yolda mahsur kalan vatandaşların yardımına koştu. Yola zincirsiz çıkan sürücüleri uyaran polis ekipleri sık sık anons yaparak, sürücülerin zincir takmalarını istedi.

Meteoroloji yetkilileri ise soğuk havaya karşı vatandaşların dikkatli olmasını isterken, kar ve tipi yağışının iki gün daha süreceğini belirtti. Son yılların en soğuk kış mevsimini yaşayan vatandaşların, elektrik kesintileri yüzünden kaloriferlerin yanmaması nedeniyle battaniyelere sarılarak ısınmaya çalıştığı belirtildi.