Sibirya’nın soğuk havası Türkiye’yi etkilemeyecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ”Sibirya Soğukları ile Birlikte Yüzyılın Soğukları Bekleniyor” şeklinde verilen haberlerin birtakım yanlış bilgileri içerdiğini açıkladı.

Genel Müdürlükten yapılan açıklamada, söz konusu haberin kaynağının kendileri olmadığı ve bir takım yanlış bilgiler içerdiğini bildirdi. Açıklamada, özellikle Aralık ayı sonu ve Ocak ayı başlangıcında Doğu ve Güney Asya’da oldukça soğuk ve kar yağışlı hava sistemlerinin etkili olduğu, buna bağlı olarak başta Japonya olmak üzere bir çok bölge ülkesinde soğuk hava ve kar yağışlarının hayatı olumsuz etkileyecek seviyelere ulaştığı kaydedildi. Açıklamada, soğuk hava nedeniyle dünyanın kış aylarında en soğuk bölgesi özelliği gösteren Sibirya’nın iç kesimlerinde sıfırın altında 40- 50 derece sıcaklıklar ölçüldüğü vurgulandı. Soğuk hava dalgasının güney ve batı kesimlere hafta başından itibaren hareket ederek Rusya’nın iç ve güneydoğu kesimlerini etkileyeceği tahmin edildiği vurgulanan açıklamada, soğuk hava dalgasından Türkiye’nin doğrudan etkilenmesinin beklenmediği ifade edildi.

Türkiye’nin hafta boyunca tahmin edilen hava koşulları şöyle özetlendi: Hafta ortasına kadar yurdun büyük bölümde yağış beklenmiyor. Sadece Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Muğla çevrelerinde beklenen yağışlar Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur Artvin çevrelerinde kar şeklinde görülecek. Hava sıcaklığında Çarşamba gününe kadar önemli bir değişiklik beklenmiyor. Gece sıcaklıkları iç ve doğu kesimlerde düşük derecelerde seyredecek. Ancak son 70 yıllık gözlem verilerine göre minimum sıcaklıklarda ekstrem (uç) değer beklenmemektedir. Hafta sonuna doğru (Perşembe Günü); yurdun batı kesimlerinin Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yurdun büyük bölümünde görülecek yağışların kıyı kesimlerde yağmur, iç ve doğu bölgelerde ise kar şeklinde olacağı bekleniyor. Hava sıcaklığı Cuma günü yurdun kuzey ve iç kesimlerinde azalacak.

Açıklamada, önümüzdeki günlerde Türkiye’de hava sıcaklığının normaller civarında, hafta sonu ise kuzey ve içkesimlerde normallerin altında seyredeceğine işaret edildi.