Sıcak çarpmasına dikkat

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kendini iyiden iyiye hissettiren sıcaklar ve nem, sağlığı olumsuz etkiliyor.

Dr. Yamalı, kalp ve dolaşım ilaçları kullananların sıcak havalarda daha dikkatli olmaları gerektiğini dikkat çekerek, “Şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, cilt hastalıkları, yanık, egzama, sedef, ter bezi bozuklukları olanlar ile ileri ve küçük yaş grubundakiler, uzun süre hareketsiz kalanlar, alkol alanlar, uzun süre ısıya maruz kalanlar, sporcular, nöbetçi askerler, madenciler ve itfaiyecilerin sıcak çarpmasına karşı risk altında” diye konuştu.

Sıcak çarpması tablosunda, gerçek vücut sıcaklığının 41 dereceyi aştığını işaret eden Dr. Yamalı, ”Bu durumda santral sinir sistemi bozukluğu ve terleyememe görülür. Dolayısıyla, asıl sorun terleyemediğimizde başlamaktadır. Santral Sinir Sistemi ile ilgili bozukluk olan olgularda, tuhaf davranışlar, tuhaf konuşma, kasılma, nöbet geçirme, koma görülebilir” dedi. Bu durum karşısında hastayı sıcak ortamdan hemen uzaklaştırmak gerektiğini anlatan Dr. Yamalı, ”Hastayı yatırarak veya oturtarak dinlendirin. Hasta hangi pozisyonda rahat ederse bu şekilde tutulmalıdır. Zorla yatırılması veya oturtulmaya çalışılması gerekmez” ifadesini kullandı.

Sıcak çarpması olan hasta için derhal serinletici önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Yamalı, şöyle devam etti: ”Öncelikle giysilerin çıkarılıp, hastanın esintili ve serin bir yere alınması çok önemlidir, bilinci yerinde değilse, yarı baygın veya nöbet geçiriyorsa kesinlikle ağzından sıvı vermeyin, 30 dakika içinde iyileşme görülmezse, bilinci bulanıklaşır, vücut ısısı düşmezse, hastayı acilen hastaneye ulaştırın.”