Sıcak havada iyi uykunun sırrı

Sıcak havalar uykumuzu olumsuz etkiliyor. Aşırı sıcaklarda rahat bir uyku çekmenin sırrı ise iyi havalandırılmış ve sıcaklığı uygun hale getirilmiş mekânları tercih etmekte gizli.

Sıcak hava birçok hastalığı tetiklediği gibi uyku düzenini de olumsuz etkiliyor. Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uyku Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi Sorumlusu Dr. Bülent Çiftçi çevre ısısının uyku üzerinde önemli etkiler yaptığını ifade ediyor. Çünkü uyku bozuklukları fizyolojik ve çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Aşırı sıcaklarda odadaki hava sıcaklığının yüksekliğinden dolayı oksijen tükeniyor ve bu da uyku bozukluklarına yol açıyor.

Dr. Bülent Çiftçi, sıcak havaların daha çok çocukları ve ileri yaştaki bireyleri etkilediğini belirterek sıcaklarda rahat bir uyku için şu önerilerde bulunuyor: “Sıcaklarda sıvı ve elektrolit dengesizliği herkesi etkilemektedir. Bu nedenle de sıcağa maruz kalanlar mutlaka bol sıvı tüketmeyi ihmal etmemeli. Uyuyacağımız mekanları iyice havalandırmalıyız. Uykumuzun geçtiği yatak odasında tercihen klima kullanılmamalı, eğer klima kullanılacak ise mutlaka uykuya yardımcı olmak için başlangıçta açık olmalı; ancak uykuya daldıktan sonra klimanın kapanmış olması gerekir. Klima oda ısısını çok düşürmemeli ve havanın akım yönü yatağa doğru olmamalıdır. Gece uykusu normal miktarda olmalı, öğleden sonra uyunan uyku gece uyumayı engelliyor ise öğleden sonra uykusu kaldırılmalı. Uyumadan birkaç saat önce yemek yemeyi bırakmalı, özellikle ağır yemeklerden gün boyunca da kaçınılmalı. İnce ve pamuklu pijamalar giyinmeli. Ayrıca uyumadan önce ılık bir duş almak genellikle faydalıdır.”