Sıcak havalara aldanıp ince giyinmeyin

Son günlerde havanın hissedilir bir şekilde ısınması sebebiyle, hemen yazlık kıyafetler giymenin doğru olmadığı bildirildi.

Ataların ‘Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır’ sözünü hatırlatan Bostancı, sıcak havaya aldanıp ince giyinmenin hastalığa davetiye çıkardığını söyledi. Güneşe birden değil yavaş yavaş yavaş çıkılması ve çok kalınmaması gerektiğini ifade Bostancı, “Vücudumuz aylardır güneş görmediği için birden değil de yavaş yavaş güneşe çıkmamız doğru olur. Eğer birden uzun uzun süre güneş altında kalırsak vücudumuz buna uyum sağlamayabilir. Bu da çeşitli rahatsızlıklara yok açabilir. Bu nedenle güneşte fazla kalmamakta yarar var.” dedi.

Mart ayında tedbiri elden bırakmamak gerektiğini anlatan Bostancı, gribal enfeksiyonların en çok bu havalarda görülebileceği uyarısında bulundu. Yine bol bol C vitamini içeren meyve ve sebze yenilmesini isteyen Bostancı, “Eğer ilkbahara ve yaza hastalanmadan geçiş yapmak istiyorsak dikkatli olmalıyız. Hemen ince giyinip kış alışkanlıklarımızı terk etmememiz gerekir. Mevsimlere bünyemizi yavaş yavaş alıştırmalıyız.” şeklinde konuştu.