Sıcak havalarda yağlı yemeklerden uzak durun

Havaların ısınmasıyla kışlık kıyafetler dolaplara kaldırıldı. Yerine yazlık giysiler çıkarıldı. Bahar temizliği yapıldı, tatil planı hazırlandı.

Sıcak havalarda yenen ağır ve yağlı yiyecekler vücuda daha fazla zarar veriyor. Yeterince sindirilemeyen yağlı yiyecekler kolesterol oluşumunu hızlandırırken, geceleri de uyumayı zorlaştırıyor. Öte yandan yazın vücudun enerji ihtiyacı azalıyor. Bu nedenle yüksek kalorili yiyeceklerden alınan fazla enerji harcanamadığı için kilo alma riski de artıyor. Uzmanlar, yaz boyunca bol yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durulmasını, bunun yerine sebze, meyve ve bol sıvı tüketilmesini tavsiye ediyor.

Amerikan Hastanesi Diyetisyeni Zuhal Güler Çelik, yaz mevsimiyle birlikte yeme içme düzeninde bazı değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi. Sıcak havalarda vücudun aşırı yorulduğunu hatırlatan Çelik, azar azar; ancak sık aralıklarla beslenilmesini önerdi. Yazın sindirim problemlerinin de arttığına dikkat çekerek, yoğurt ve meyve gibi hafif yiyeceklerin sindirime yardımcı olduğunu kaydetti. Rahat bir gece geçirmek için ise, akşamları fazla yemek yememeye dikkat edilmesini istedi.

Bol yağlı ve ağır yemeklerin kış aylarında daha çok tüketildiğini belirten Zuhal Güler Çelik, “Ancak yaz aylarında yağlı ve ağır yemeklerden uzak durmaya daha çok özen gösterin.” tavsiyesinde bulundu. Bunların yerine sebze ve meyvelere ağırlık verilmesinin daha doğru olduğunu bildirerek, “Meyve ve sebzeler hem sıvı ihtiyacımızı hem de vitamin-mineral gereksinimimizi rahatlıkla sağlar. Ayrıca posası da kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur.” şeklinde konuştu.

Çelik, sıcak hava nedeniyle vücuttaki su kaybının da arttığını dile getirerek, “Yaz aylarında yetişkin bir insan günde yaklaşık 2,5 litre sıvı kaybediyor. Vücudun dengesini korumak için kaybedilen su kadar yani günde 8-10 bardak sıvı almamız gerekiyor.” diye konuştu. Çelik, yazları susama hissini beklemeden gün boyu sık sık su içmek gerektiğini aktardı.

Çay ve kahve suyun yerini tutmuyor

Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, çay, kahve ve bitki çayları gibi içeceklerin kısa sürede idrar yoluyla vücuttan atıldığı için suyun yerini tutmadığını bildirdi. Ancak taze meyve suları, ayran ve süt gibi içeceklerin ise sıvı ihtiyacını karşılamak için daha uygun olduğunu anlattı. Çelik, bol su tüketiminin fazla kilolardan kurtulmak için de faydalı olduğuna işaret ederek, “Hafif sıcak içilen su midede daha uzun süre kalarak şişkinlik yapıyor. Bu da yemek yeme hissini uyandırıyor. Ancak yaz aylarında suyun soğuk ya da oda ısısında içilmesi gerekir.” dedi.

Nelere dikkat edilmeli?

Susamasanız bile bol bol su için.

Sebze ve meyveye ağırlık verin.

Yağlı ve ağır yemeklerle kızartmalardan uzak durun.

Yemekleri zeytinyağı ile pişirin.

Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edin.

Asitli içecekler yerine maden suyu ve ayran tüketin.

Gece geç saatlerde yemek yemeyin.