Sıcak havanın ardından yağmur ve lodos uyarısı

Tekirdağ ilinde son bir haftadır etkisini sürdüren sıcak hava, yerini bugün yağmura bıraktı.

İl merkezi ve ilçelerde son bir haftadır yükselen hava sıcaklıkları zaman zaman 14 dereceye kadar yükselirken, sıcaklık bugün itibariyle yerini yağmura bıraktı. Sabah saatlerinde sağanak olarak başlayan yağmur ve rüzgarın etkisini artırması bekleniyor.

Tekirdağ Valiliği Basın ve Halkla Müdürlüğü kanalıyla yapılan açıklamada, olumsuz hava şartları ve etkili lodosa karşı vatandaşların tedbirli olmaları gerektiği bildirildi.

Bu geceden itibaren yurdun batı kesimlerinde etkili olması beklenen ılık ve yağışlı havanın bölgeye hakim olacağı belirtildi. Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir ılık ve yağışlı havanın Marmara’nın batısında etkili sağanak yağmur olarak görülmesi bekleniyor. Yağışların Pazar gününe kadar etkisini sürdüreceği tahmin ediliyor.

Yağmur ile birlikte rüzgarın bu gece ve yarın yurdun güney ve iç kesimlerinde güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Tüm yurtta artmaya devam edecek hava sıcaklığının hafta sonu yağış alan bölgelerde 2- 4 derece azalacağının tahmin edildiği bildirildi. Yapılan meteorolojik açıklamada, sağanak yağış ve kuvvetli lodosun, soba zehirlenmeleri gibi olumsuz etkilerine karşı vatandaşların tedbirli olmaları istendi.