Sıcaklar hastalıklara davetiye çıkarıyor

Yaz aylarında meydana gelen hastalıklar, dikkat edilmeyince ölümcül sonuçlara sebep olabiliyor.

Özellikle okulların da tatil olmasından dolayı çocuklar için eğlence ve dinlenme mevsimi başlıyor. Bütün bunlar bir takım sorunları da beraberinde getirmekte. Bunların başlıcaları yaz aylarının gelmesi ve başgösteren aşırı sıcaklardan kaynaklanan bir takım hastalıklar. Hastalıkların karakteristik özelliklerinden olan sıcaklarda ve kalabalık yerlerde bulaşıp, çoğalması dikkat edilecek hususların başında geliyor.

Yaz aylarıyla birlikte özellikle çocuklarda ishal, hepatit A, sıcak çarpması ve güneş yanığı gibi rahatsızlıklara sıkça rastlanmakta. Bunların yanısıra, idrar yolları iltihabı, isilik, böcek sokmaları ve boğulmalarda da yaz mevsimi ile artış görülmekte. Uzmanlar tarafından bu hastalıkların ihmal edilmesi neticesinde ölüme kadar gidebileceği uyarısı yapılıyor. Uzmanlar ayrıca özellikle güneşin tepede olduğu 10.00 ila 16.00 saatleri arası mümkünse dışarı çıkılmaması uyarısında bulunuyor.

Elazığ Sağlık Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre bu hastalıkların dikkat edilmemesi neticesinde ölüme varan sonuçların doğabileceğine vurgu yapılırken, bol sıvı tüketilmesi tavsiye ediliyor. Yaz hastalıklarının özellikle çocuklarda vücudun direncine göre etkili ve tehlikeli olabileceğine değinilerek, yaşanabilecek rahatsızlıklarda her ilacın alınmasının tehlikeli olabileceği dile getiriliyor. Bu tür sorunlarla ilgili piyasada birçok ilaç bulunmakla birlikte doktor tavsiyesi olmadan bunların hiçbirinin kullanılmaması uyarısı yapılıyor. Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada özellikle ishal ve hepatit A’nın büyük tehlike oluşturabileceği ifade edilerek, bunlardan korunmanın en önemli yolunun hijyen ve temizlik kurallarına uyulmasından geçtiği belirtiliyor.

Fırat Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiloloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sırrı Kılıç, özellikle gelişmekte olan ülkelerde alt yapı sorunlarının tam olarak giderilemediğinden kirli su kaynaklı ishallerin ölümcül olabileceğini belirtti. Bu konuda hijyene büyük önem verilmesi uyarısında bulunan Prof. Dr. Sırrı Kılıç, şöyle devam etti: “Bunlar tifo, dizanteri hatta kolera gibi ciddi hastalıklardan non spesifik ishaller dediğimiz hastalıklarda direnci düşük olan yaşlı ve çocuklarda ölümcül seyredebiliyorlar.”

Bu nedenle içme sularının mutlaka klorlanması uyarısında bulunan Prof. Dr. Sırrı Kılıç, çok sıcak olan saatlerde güneşe çıkılmaması ve yağlı yiyeceklerden kaçınarak bol sıvı alınması tavsiyesinde bulunuyor. Yüzme havuzu ve temizliğinden emin olunmadan göl ve ırmaklara girilmemesinin üzerinde duran Prof. Dr. Sırrı Kılıç, yenen meyve ve sebzelerin bol ve temiz suyla iyice yıkanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Elazığ Özel Hayat Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı ve Hatalıkları Uzmanı Uz. Dr. Selma Tunç da, yaz aylarının gelmesiyle birlikte özellikle çocuklarda sıcaklardan kaynaklanan çeşitli hastalıkların yaşanabileceğine işaret ediyor. Mümkün olduğunca güneş altında durulmamasını öneren Tunç, bu hastalıklardan korunma amacıyla temizlik ve bol sıvı tüketimi konusunda önerilerde bulunuyor.

Tunç, yaz aylarında en sık görülen enfeksiyonun ishal olduğunu belirterek, bu hastalığa virüs, bakteri ve parazitlerin sebep olduğunu vurguladı. Dr. Tunç, iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin yanısıra bozulmuş süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinin de ishalin en büyük sebeplerinden olduğunu kaydetti. İshale yakalanan kişinin sıvı kaybının önlenmesinin üzerinde duran Tunç, tedavide ilk müdahalenin bu açığı kapatma yönünde olduğunu ve acil durumlarda ise, damar yoluyla bu ihtiyacın karşılanması gerektiğinin altını çiziyor.