Sıcaklıklar 8 ila 10 derece düşecek

Yurdun iç ve doğu bölgelerinde yağışlar etkisini sürdürürken bu yağışlara ilave olarak bu akşam yurdun batı kesimleri Balkanlar üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu akşam Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de başlayacak yağışlar; yarın Marmara, Ege, Akdeniz, Batı ve Orta Karadeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun batısında sürecek.

Yağışlar yağmur ve sağanak Batı Karadeniz’in iç kesimleri, İç Ege, Doğu Anadolu’nun batısı ile sabah saatlerinde İç Anadolu’nun batısında karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Bu akşam saatlerinden itibaren yurdun batı kesimlerinde lodos kuvvetli olarak esecek.

Cumartesi günü bütün bölgeler yağışlı geçecek. Yağışlar Güney Ege kıyıları, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak şeklinde olacak. Yağışlar, Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun güneydoğusunda karla karışık yağmur; Trakya, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde kar şeklinde görülecek.

Yağışların Cuma ve Cumartesi günü Marmara, Ege, Akdeniz, Batı Karadeniz ile İç Anadolu’nun batısında etkili olması bekleniyor. Pazar günü Marmara’nın batısı ile Kıyı Ege dışında bütün bölgeler yağışlı geçeçek. Yağışlar, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Poyraz yurdun kuzey ve iç kesimlerinde kuvvetli olarak esecek. Hava sıcaklığı Cuma günü lodos ile birlikte artacak, cumartesi günü kuzeybatı kesimlerde, Pazar günü batı kesimlerde, Pazartesi günü tüm yurtta hissedilir derecede (8-10 derece) azalacak. Soğuk hava gelecek hafta sonuna kadar yurtta etkisini sürdürecek.

Açıklamaya göre; bu gece ve yarın Marmara ve Ege bölgelerinde kuvvetli lodosa bağlı görülebilecek kar erimeleri ile yurdun iç ve batı kesimlerinde muhtemel soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunması gerekiyor. Yetkililer, yurdun batı kesimlerinde Cuma ve Cumartesi günü görülecek etkili yağışlara bağlı oluşabilecek su baskınları ve taşkın olaylarına karşı tedbirli olunması konusunda uyarıda bulunuyor. Pazar ve Pazartesi günü hava sıcaklığında görülecek hissedilir derecede ( 8-10 derece) azalma nedeni ile kuvvetli buzlanma ve don olayına karşı tedbirli olunması gerekiyor.