Sıcakta karpuz ve salatadan vazgeçmeyin

Yaz sıcaklarının olumsuz etkilerinden korunabilmek için uzmanlar, enerji ve vitamin deposu olan karpuz, üzüm ve şeftali gibi yaz meyvelerinden bol bol tüketilmesi gerektiği yönünde uyarıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Bölümü diyet uzmanı Melek Türkmen, vatandaşların yazın beslenme alışkanlıklarında ufak bazı değişikliklere gitmesi gerektiğini belirtti. Yazın sıcakların da etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucu bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemlerinin baş gösterebileceğini ifade eden Türkmen, artan sıvı kaybını önlemenin en kolay yolunun su içmek olduğunu, bu nedenle günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesine özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi. Türkmen, yaz sıcaklarından korunabilmek için enerji ve vitamin deposu olan karpuz, üzüm, çilek, kiraz ve şeftali gibi yaz meyvelerinin bol bol tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Yüzde 90’ı su olan karpuz, tüketildiğinde tokluk hissi verir. İyi bir lif kaynağı olduğu için de bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca karpuz protein, yağ, karbonhidrat ve fosforun yanı sıra A ve C vitamini de içeriyor.

Salatalık, domates, marul gibi sebzelerin bulunduğu salata türü hafif yemeklerle, tatlı türü olarak da kalsiyum açısından zengin olan taze sıkılmış meyve suyu, süt ve dondurma gibi gıdalar tüketilmeli. Bu gıdalardaki kalsiyum kalbin düzenli olarak atmasını sağladığı gibi, sinir sistemine de yardımcı olur.