Şiddet eylemlerine katılan 2 kişi tutuklandı

Van Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce çeşitli şiddet eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 5 kişiden 2'si tutuklandı.

Van Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce çeşitli şiddet eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 5 kişiden 2’si tutuklandı.

Şube Müdürlüğü ekipleri, çeşitli şiddet eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle bazı evlere operasyon düzenledi. Operasyonda gözaltına alınan 5 kişiden 2’si tutuklandı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan İl Emniyet Müdürlüğü, düzenlediği operasyonla ilgili gündeme gelen bazı iddialara da yanıt verdi. Açıklamada, şöyle denildi:

“Aramalar mevzuata uygun olarak hakim kararı ile yapılmış, hiçbir evin kapısı zorlanmamış, personelimiz tarafından duvarlara kesinlikle herhangi bir yazılama yapılmamıştır. Aramalar esnasında özel eğitimli köpek ile sadece bir evin bahçesinde bulunan barakada narkotik madde araması yapılmış, evlerde kesinlikle köpekle arama yapılmamıştır. Ayrıca, 10 yaşında gözaltına alınan hiçbir çocuk bulunmamaktadır. Gözaltına alınanlar arasında 18 yaşın altında şahısların bulunuyor olması hiç kimsenin arzulamadığı bir neticedir. Ancak küçük yaşta çocukları organize ederek, sadece bir gecede 65 molotof kokteyli ve el yapımı patlayıcı maddeyi güvenlik güçlerine attırmak suretiyle şiddet eylemlerine yönlendirenlerin de çocuk hakları açısından sorgulanmaları ve bu konunun toplum önünde tartışılması gerektiğine inanıyoruz.”