‘Şiddet olaylarında medya ve internetin etkisi çok büyük’

Radyo Televizyon Üst Kurulu ile Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen 'İzleme Birimleri Semineri' Antalya'da başladı.

Yapılan araştırmalara göre, günümüzde meydana gelen şiddet olaylarında meydanında büyük etkisinin olduğunu ifade eden Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Adak, bunun yanında en büyük etkenin İnternet olduğunu vurguladı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği, RTÜK izleme birimlerinin olmadığı yerlerde Emniyet Müdürlüklerinin personelinden yararlandıklarını belirten Adak, izleme ve değerlendirme konularının tespitini polisten, yapılan protokol ile değişik şartlarda talep ettiklerini açıkladı.

Polislerin bulundukları bölgelerdeki yayınlarda gördükleri ihlalleri, sakıncaları tespit ederek Ankara’ya RTÜK e bildirdiğini söyledi.

RTÜK’e gelen tespitlerin uzmanlar tarafından değerlendirildiğini aktaran Adak, “Uzmanlar tarafından değerlendirilen tespitler oradan da Hukuk Müşavirliği’ne, hukuk ihlali görülürse bir üst kurula gönderiliyor. Üst kurulda ihlal vardır veya yoktur şeklinde değerlendirmesini yapar.” dedi.

RTÜK’ün kurulduğu günden beri 12 yıl geçtiğini ifade eden Adak, kurum olarak Türkiye genelinde tam teşkilatlanmaya geçemediklerini, bunun içinde polisten faydalandıklarını söyledi. Yapılan bilimsel araştırmalara göre günümüzdeki şiddet olaylarında medyanın etkisinin olduğunu, ama 1 numara olmadığını aktaran Adak, burada internetin daha çok etkili olduğunu anlattı.

Buradaki en önemli faktörün Bilgisayar oyunları ve internet ormanındaki özelliklerin, günümüzdeki şiddetlerin artmasında en büyük etken olduğunu belirten Adak, internet ve bilgisayar ağının evlere kadar girdiğini buralardaki izlenen filmlerin şiddeti arttırdığını söyledi.

Geleceğimizin teminatı olarak görülen gençlerin aileleri tarafından sahip çıkılamadığını aktaran Adak, gençleri okul ve arkadaşlarının yanı sıra sokak ile birlikte televizyonun eğittiğini anlattı.

Bu nedenle televizyonlarda yayınlanan şiddet içerikli dizilerin, kendi gerçeğinden saklanan, kendi gerçeğinden kaçan gençler için Rol Model oluşturduğunu belirten Adak, “Türk ve yabancı televizyonlarında Prime Taime (televizyonun en çok izlenme anı) zamanında yayınlanan şiddet içerikli filmlerin, günümüzdeki şiddet olaylarının artışında büyük etkisi var. Burada rol modeller oluştuğu zaman, gençler kendinin değil, bir başkasının kimliğini bulmaktadır. Bu kimliği de sokakta bir şekilde uygulamaktadır. Bu’da şiddetin artmasına ve ortaokul öğrencilerine kadar inmesine neden olmaktadır. Deliyürekmi yoksa Polat’mı düşüncesi liselerdeki çatışmaları körüklemektedir.” dedi.

Ulusal, bölgesel ve yerel bazda yayın yapan 253 televizyon ve bin 100 radyonun olduğunu aktaran Adak, bu radyo ve televizyonların özellikle çocukların ekran başında olacağı ve Prime Taime zamanlarda erotik içerikli filmleri, konuşmaları yayınlamamasını istedi.

Düzenlenen seminer ile daha iyi çalışmayı hedeflediklerini anlatan Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanı ve Genel Müdürlük Basın sözcüsü İsmail Çalışkan, günümüzde genel olarak bilgi edinme ve düşüncelerin ifadesinde görsel ve işitsel iletişim araçlarının önemli ve etkin birer araç olduğunu söyledi.

Bunların en başında radyo ve televizyonların geldiğini aktaran Çalışkan, bir düşüncenin serbest bir şekilde oluşması, farklı kanaat ve eğilimlerin bireylere objektif kriterler içerisinde aktarılmasıyla mümkün olacağını ifade etti.

Bu seminerin amacını “RTÜK ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği yerel ve bölgesel yayınları Emniyet Teşkilatı mensupları izlemekte ve değerlendirmekte. Bu yayınlardaki ihlalleri RTÜK, gerekirse Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunuyor. Başka türlü, yayınlar üzerinde herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. Sadece yayın ihlalleri ile ilgili RTÜK konusundaki ihlaller konusunda bilgi verir.” diyerek bu görevleri en iyi yapmak olduğunu anlattı.