Şiddet sonradan öğrenilen bir davranış eğitimle vazgeçirmek mümkün

Aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla Kayseri'deki 30 okulda eğitim çalışması başlatıldı.

Aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla Kayseri’deki 30 okulda eğitim çalışması başlatıldı. Velilere yönelik programda uzmanlar, şiddet eğiliminin insanın genlerinden değil, sonradan öğrenilen bir davranış biçimi olduğunu ifade ediyor.

        Aile içi şiddet, madde bağımlılığı ve kötü alışkanlıklar, sosyal yaşam içinde toplumu ve bireylerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Yaşanan bu olumsuzlukları önleyebilmek için Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi ile Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü ortak bir çalışma başlattı. İlde belirlenen 30 okulda ‘aile içi şiddet, aile içi iletişim, eşler arası destek ve aile çocuk ilişkisi’ konularında eğitim çalışması yapılmasına karar verildi. İlk program, Melikgazi ilçesi Malazgirt İlkokulu’nda gerçekleştirildi.

Bayan velilerin ağırlıklı olarak katıldığı eğitim programında, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü uzmanları, şiddet uygulamanın nedenleri hakkında bilgi verdi. Şiddetin, insanların genlerinde olan bir davranış olmadığını vurgulayan uzmanlar, bunun sonradan öğrenilen bir davranış şekli olduğunu dile getirdi. Uzmanlar, eğitimle insanları bu davranışlarından vazgeçirmenin de mümkün olduğunu ifade etti.

Psikoloji uzmanlarını dinleyen öğrenci velileri de eşlerini böyle programlara getirememekten dert yandı. Bayan veliler, ısrarlarına rağmen eşlerinin eğitim programına gelmediğini söyledi.