‘Şiddetin önüne öğretmenler geçebilir’

Adana İl Milli Eğitim Müdür Vekili Atilla Gülsar, eğitimin ülke geleceğine yön verdiğini belirtti.

Sabancı Anadolu Tekstil Lisesi’nde düzenlenen Okul Yönetimi Geliştirme Programı (OYGEP) eğitim seminerine katılan Gülsar, okul yöneticilerinin rehber olma özelliğini taşıması gerektiğini söyledi. İlçelerle birlikte 370 ilköğretim okul müdürünün katıldığı seminerde, yurt dışı gezilerinde eğitim sistemleriyle ilgili aldığı notları paylaşan Gülsar, ülke geleceğine eğitimle yön verileceğinin unutulmamasını istedi.

Eğitimin, çocuk, veli, okul ve çevre unsurlarından oluştuğunu anlatan Gülsar, en büyük görevi öğretmenlerin üstlendiğini fakat, diğer etkenlere de önemli rol düştüğünü kaydetti. Öğretmenlerin okullarda olan her olaydan kendilerini sorumlu hissederek çalışması gerektiğini belirten Gülsar, “Ben her olayda kendimi sorumlu hissediyorum. Sizler yönetici olarak öğretmenlerimize yol göstermeli ve tüm kötü alışkanlıklarla mücadele etmeyi benimsemelisiniz. Kapkaç, şiddet, uyuşturucu kullanımının önüne de eğitimle geçebiliriz. Bu öğretmenlerimizin elinde” diye konuştu.

Yönetim ahlakı, farklı yönetim becerileri, yenilenen müfredat, eğitim liderliği konularının ele alındığı seminer 10 gün sürecek.