Şiddetin temelinde ‘delikanlılık’ var

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Necat Birinci, 12-18 yaş arası gençliğin, dünyada sadece Türkiye'de ‘delikanlı' diye sıfatlandırıldığını söyledi.

MEB ve UNICEF işbirliğiyle, güvenli eğitim ortamlarına sahip okullara ulaşmak amacıyla düzenlenen ‘1. Şiddet ve Okul: Okul ve Çevresinde Çocuğa Yönelik Şiddet ve Alınabilecek Tedbirler Sempozyumu’ dün başladı. Kadıköy Zübeyde Hanım Öğretmenevi’nde düzenlenen iki günlük sempozyumda çeşitli bildiriler sunularak okullardaki şiddetin azaltılması amaçlanıyor. UNICEF tarafından da desteklenen sempozyumun açış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci, şiddetin ilk kaynağının aile içi davranışlar olduğunu belirterek, “Genç suçluların çoğunun aile içi şiddete maruz kaldıkları görülmüştür.” diye konuştu. Okullarda şiddetin önlenmesinde öğretmenlere büyük görevler düştüğünü vurgulayan Birinci, “Dünkü cinayet sevgi yüzünden olmuş. Ortaçağ şövalyeliğinin, şehirleşememiş kültürün sonucudur. Bu gencin duyguları öğretmenler tarafından dingin hale getirilebilir, kültürel etkinliklere veya farklı aktivitelere kanalize edilebilirdi.” açıklamasında bulundu. İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de okullardaki şiddet sorununun sadece asayiş değil bir eğitim problemi olduğunu belirtti. İlköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Özdemir, şiddetin tüm dünyada arttığına işaret ederek, AB tarafından 2006’nın okullarda karşılaşılan şiddete yönelik pilot yıl ilan edildiğini aktardı. UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney ise şiddetin şiddeti doğurduğunu kaydederek, okul bahçelerinde yaşanan kavgaların daha sonra öğretmen dayağına dönüştüğünü ve bunun da anne babanın çocuğa şiddet uygulamasıyla son bulduğunu bildirdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’nin okulda şiddet olayları ile ilgili özel bir görevli atadığını hatırlatan McLoughney, yıl sonunda çalışma sonuçlarının ortaya konulacağını kaydetti.

Okuldaki fiziksel cezanın hukuk ihlali olduğunu söyleyen Michigan Eyalet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Susan Bitensky, “Çünkü yetişkinler kanunlarla korunurken, çocukların fiziksel cezadan korunmaması haksızlık. Kölelik yıllar önce kaktı; ama çocuklara uygulanan fiziksel ceza kalkmadı.” dedi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nden Yard. Doç. Dr. Özgür Erdur Baker, bilgi ve iletişim teknolojilerinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri üzerinde durdu. Erdur, çocukların internet ortamında şiddete maruz kaldıklarını dile getirdi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Hülya Şahin, öfke denetiminin önemine değindi. Saldırganlığa teşvik eden en temel duygunun öfke olduğunu vurgulayan Şahin, erkeklerde saldırganlık ölçüsünün kızlara göre daha yüksek olduğunu kaydetti. Öfke denetimi almış kişilerin saldırganlıktan kaçındığını belirten Şahin, okul öncesinden başlayarak çocukların eğitilmesi gerektiğini savundu.