Şiddetli soğuklar lokal soğuk yaralanmalarına neden oluyor

Halk arasında "Sibirya soğuğu" olarak tabir edilen şiddetli soğuk hava dalgalarında vücut ısısının düşmesi ve donma gibi lokal soğuk yaralanmalarına karşı vatandaşların duyarlı olması gerekiyor.

Bu tür havalarda vatandaşlara uzun mesafeli yolculuklara çıkmamalarını tavsiye eden Koç, soğuk havada dışarıda oynayan çocukların da soğuğa maruz kalmaması için ailelerin önlem alması gerektiğini belirtti.

Aşırı soğuğa maruz kalındığında kan dolaşımıyla solunumun durmasına yol açacak kadar ciddi sağlık problemleriyle karşılaşılabileceğinin altını çizen Koç, şöyle konuştu: “Aşırı soğuğa maruz kalan kişilerde titreme, kas hareketlerinde yavaşlama ve uyku eğilimi görülebilir. Zamanla kan dolaşımı ve solunum durabilir. Böyle durumla karşı karşıya bulunan kişiler birden bire hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlara alınmamalıdır. Öncelikle 20 derece civarındaki oda sıcaklığına alınması gerekir. Giysileri de ıslaksa hemen kuru giyeceklerle değiştirilmelidir. Bu nedenle soğukta fazla kalmayın. Hatta donarak ölebilirsiniz.”

Donan insanların doğrudan doğruya ateşe maruz bırakılmaması gerektiğini de hatırlatan Koç, ayakları donan insanın yürütülmemesi, sedyeyle taşınması gerektiğini kaydetti.