Sierra’nın katil zanlısı hakim karşısına çıktı

Amerikalı turist Sarai Sierra cinayeti davasının ilk duruşmasında mahkeme, sanık Ziya Tasalı'nın akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesine karar verdi.

Amerikalı turist Sarai Sierra cinayeti davasının ilk duruşmasında mahkeme, sanık Ziya Tasalı’nın akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesine karar verdi. Amerika’daki Sierra ailesinin maktül ile yakınlıklarını gösteren vekaletnamenin aslı olmadığı gerekçesiyle avukat Ceren Şarman’ın müdahillik isteği reddedildi. 19 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan sanık Ziya Tasalı, suçu işlediğini kabul ettiğini ancak sadece Sierra’yı öpmeye çalıştığını, cinsel saldırı gibi bir niyetinin olmadığını söyledi.

İstanbul Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya tek tutuklu sanık Ziya Tasalı ile 2 avukatı, Sierra ailesinin avukatı ve davaya müdahil olmak için dilekçe veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı katıldı. Duruşmada kimlik tespitinin yapılmanın ardından müdahillik talepleri görüşüldü. Mahkeme, sanık avukatlarının itirazı üzerine müdahil olmak isteyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Avukatı Gökçesu Özgül’ün talebini reddetti. Mahkeme, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebini ise kabul etti.

Duruşmada mahkeme, taleplerin alınmasının ardından sanık Ziya Tasalı’ya söz verdi. Tasalı, belli bir ikametgahı olmadığını ve kağıt toplayarak geçimini sağladığını söyledi. Tasalı, “Ben suçu işlediğimi kabul ediyorum, ancak iddia edildiği şekilde işlemiş değilim. Suç tarihinde surların dibinde oturuyordum, tiner almıştım, kafam iyiydi.Bayanı tren raylarının üstünde gezinirken gördüm. 1 metre kadar yakınıma geldi ama beni farketmedi. Yanına yaklaşıp kendisini öpmek istedim ancak o bu durumu anlayınca elindeki telefonla iki kaşımın ortasına vurdu” dedi. Bu sırada itiş-kakış olduğunu aktaran Tasalı, Sierra’nın o sırada yerden bulduğu taşla kafasına vurduğunu söyledi. Sierra’nın kendisine tekrar taşla vurması üzerine kontrolünü kaybettiğini belirten Tasalı, kendisi de bir taş alarak maktüle vurduğunu söyledi.

Tasalı ifadesinde, Sierra’yı sadece öpmek için yanına gittiğini, herhangi bir cinsel saldırı niyeti olmadığını da sözlerine ekledi. Tasalı’nın avukatları da verilen ifadenin doğru olduğunu ve müvekkillerinin maktüle karşı herhangi bir tecavüz ya da öldürme amacı bulunmadığını savundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına duruşmaya katılan Avukat Nur Yılmazlar da sanığın ifadesindeki ‘sadece öpme niyeti’ ifadesini kabul etmediklerini, bunun gerçek olması durumunda sanığın Sierra’yı bulunduğu mağaraya, kimsenin görmeyeceği bir yere götürmeye çalışmayacağını söyledi.

Mahkeme verdiği ara kararda, sanık Ziya Tasalı’yı Adli Tıp Kurumu’na sevk ederek gözleme tabi tutulmasına, suç tarihi itibariyle akıl hastalığı veya zayıflığı olup olmadığına dair kesin raporun istenmesine hükmetti. Mahkeme, ayrıca Sierra’nın ailesinin maktülle yakınlığını gösterir belgenin orjinalinin mahkemeye ulaştırılmasına karar verdi.

AVUKAT ŞARMAN: AİLE DİNİ OLARAK AFFETTİ, ADLİ OLARAK ŞİKAYET SÜRÜYOR

Sierra ailesinin avukatı Ceren Şarman, basın mensuplarına yaptığı açıklamada duruşmayı değerlendirdi. Ailenin Amerika’da düzenlenen vekalet belgesi nedeniyle, davaya müdahil olma isteğinin usul hatası nedeniyle reddedildiğini ancak gerekli belgelerin yeniden düzenlenmesiyle yeniden mahkemeye başvuracaklarını söyledi. Şarman, sanığın duruşmada soğukkanlı olduğunu ve önceki ifadelerinde söylediklerini tekrarladığını belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın davaya katılma talebinin kabul edildiğini hatırlatan Şarman, kendi müdahillik taleplerinin de vekaletnamenin aslı sunulduktan sonra sonraki celsede kabul edileceğini kaydetti. Avukat Şarman, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi’ne sevkinin yapıldığını ve tutukluluk halinin devamına karar verildiğini söyledi. Basın mensupları Avukat Şarman’a Sarai Sierra’nın ailesinin mahkemeye gönderdiği mektubu hatırlattı. Şarman, mektuptaki açıklamalarda ailenin dini inançları doğrultusunda sanığı affettiklerini ancak şikayetlerini geri almayacaklarını söyledi.

Davaya müdahil olma isteği kabul edilmeyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Avukatı Gökçesu Özgül ise müdahillik isteğinin reddine tepki gösterdi. Dernek olarak daha önce İzmir’den benzer konularla ilgili 5 müdahillik taleplerinin kabul edildiğini ancak bu defa bu isteklerinin reddedildiğini belirtti. Özgül, sivil toplum kuruluşu olarak bu davalara katılmak istediklerini ve Türkiye’de günde ortalama 5 kadının öldürüldüğünü söyledi. Hukuk ve yargı sisteminin bu cinayetleri toplumsal bir sorun olarak kabul etmesi gerektiğini savunan Özgül, bu davalara katılmak isteyen kadın örgütlerinin isteklerinin kabul edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Emniyet’in araştırmaları sonucu 2 Şubat’ta Cankurtaran’daki surlarda Sarai Sierra’nın cansız bedenine ulaşılmıştı.Başlatılan soruşturma kapsamında katil zanlısı Ziya Tasalı’nın Suriye’ye kaçtığı tespit edilmişti. Tasalı cesedin bulunmasından bir süre 17 Mart tarihinde Suriye’deki muhalifler tarafından yakalanarak sınırda emniyet ekiplerine teslim edilmişti.