Sifrenizi degistirirken dikkat edin!

Kredi karti ve internet bankaciliginda kullanmak üzere sifrelerimizi hangi isimlerden seçiyoruz? Uzmanlar sifre seçerken dikkat edilecek hususlari söyle siraliyor.

Birçok kisi, kolay hatirlanmasi nedeniyle kendi isim ya da lakabini, sevdigi sanatçinin ismini, tuttugu takimin ya da besledigi köpegin adini sifre olarak seçiyor. Hizli bir sekilde çözülebilecegi göz önünde bulundurularak, es ve çocuklar, is arkadaslari, ünlü sanatçilar ve kent isimlerinin sifre olarak kullanilmamasi öneriliyor.
Dogum tarihleri, adres, dogum yeri, telefon numarasi, aile bireylerinin adlarinin ters yazilmis sekli, SSK ve TC kimlik numarasi,”love, hotel, holiday” gibi çok kullanilan kelimelerle ayni harften (aaaaaa), ayni sayidan (555555), ardisik sayilardan (123456), alfabe sirasindan (abcdef) olusan sifrelerin de tercih edilmemesi tavsiye ediliyor.

EN IYI SIFRE

En az yedi-sekiz karakter uzunlugunda, kolay ve hizli yazilabilen ve girildiginde çevreden anlasilmayan sifreler, en iyi sifreler olarakgösteriliyor. Sifrenin tek cümleden olusmasi isteniyorsa, en azindan sonuna “zafer18” gibi bazi sembollerin ya da sayilarin yazilmasi gerekiyor.
Kol hareketlerinden bile sifreyi çözebilen kisiler bulundugu için,sifre yazilirken sadece parmaklarin kullanilmasi büyük önem tasiyor. Sifrelerde bir harfin bir sayiyla degistirilmesi, örnegin, “a” yerine “6” kullanilarak, “atila” yerine “6til6” yazilmasi öneriliyor. Sifrelerin belirli sürelerle degistirilmesi, yurtdisindaki art gözlerden korunmak için “ç,g,s” gibi Türkçe karakterlerin de kullanilmasi gerekiyor.

Kaçakçilik ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Baskanligi’nin örnek sifreleri söyle:

MUR@tsen89

“Oglum Levent 8, kizim Nilüfer 3 yasinda yil 2004”teki kelimelerin bas harfleri ve rakamlarindan olusan sifre: OL8,KN3YY2004’

“Ben 15 senedir Mamak’ta oturuyorum” cümlesindeki kelimelerin bas harfleriyle rakamlarindan olusan sifre: B15SMO