Sigara bırakma kampanyası

Van'da başlatılan sigara bırakma kampanyasında yaşlıların gençlerden daha çok istekli olduğu görüldü.

Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ruh Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından tütün ve tütün mamüllerinin zararları hakkında toplumu bilinçlendirmek ve sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için 1- 28 Mayıs tarihleri arasında sigara bırakma kampanyası düzenlendi. Van Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından Valilik bahçesinde düzenlenen ‘Sigarayı bırakana 6 bin YTL ödül verilecek’ pankartlarına yaşlıların gençlerden daha çok ilgi gösterdiği görüldü.

Kampanyaya ilgi gösteren vatandaşlardan Eyyüp Alcan (68), bugünden itibaren sigarayı bıraktığını söylerek, bunu ödül için değil kendi sağlığı için yapacağını belirtti. Van Sağlık İl Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Müdürü Nürgül Bakan, Valilik bahçesine kurulan çadırda vatandaşların sigara bırakma kampanyasına katılmaları için broşür dağıtarak, vatandaşları bilgilendirmeye çalıştı. Yaşlıların kampanyaya daha çok ilgi duyduklarını dile getiren Bakan, gençlerin ise kampanyanın başladığı yerde sigara içmelerine tepki gösterdi.

Bakan, sigarayı bırakmak üzere başvurup kura sonucu ödül almaya hak kazanan talihlinin 1-28 Mayıs tarihleri arasında sigara içmediğini testlerle saptayabileceklerini vurgulayarak, sigarayı bırakmak için nikotin bandı kullanmanın bu kampanyaya katılım için engel olmadığını, bu yöntemle sigarayı bırakanlar için farklı bir test uygulanacağını da vurguladı.

2 yılda bir gerçekleştirilen kampanya çerçevesinde 2002 yılında 9 bin 98’i sağlık personeli toplam 98 bin 845 kişi katılmıştı. Sağlık Bakanlığı, 2004’te ise 59 bin 909 kişinin kampanyaya katılımının sağlandığını ifade etmişti.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bülent Özbay ise, sigaranın bırakıldığı ilk günden itibaren karbonmonoksitli hava solunmadığı için eritrositler dokulara yeniden tam kapasite ile oksijen taşıyabileceğini söyledi. Sigaranın bırakılmasıyla birlikte insan vücudunda olumlu belirtiler başlayacağını ifade eden Özbay, “Sigara bırakılmasının ilk gününden itibaren 6 binden fazla zehirli maddeyi gün boyunca solumayacaksınız. Dolayısıyla iştah bozuklukları, solukluk, çabuk yorulma başta olmak üzere birçok sağlık sorununuz biranda düzelecek, yüzünüzdeki çizgiler hafifleyecek, gözaltınızdaki torbalanmalar inecek, sesinizdeki kalınlaşma ve bozulma da düzelecek, nefesiniz küllük gibi değil normal bir insan gibi kokacak.” dedi.

Bırakmayı takiben yeniden başlamanıza yol açabilecek başlıca etken beyninizde kökleşmiş olan sigara içme isteği yani nikotin ihtiyacı doğabileceğini de anlatan Göğüs Hastalıkları Anabilimdalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bülent Özbay da, “Sigara içme isteğini sigarayı bıraktığınız dönemde de hissedeceksiniz. Ayrıca sigarayı parmaklarınızın arasında tutmak, düzenli olarak ağzınıza götürüp getirmek, sigara içen arkadaş ortamlarına dahil olmak ve özellikle yemeklerden sonra asit salgısını artırması nedeniyle verdiği doygunluk hissini aradığınız için de sigara içme isteği duyabilirsiniz. Bazen de kendinizi çok sinirli, mutsuz yada keyifli hissedebilir, kendinizi zayıf olduğunuzu bilen eski dostunuza yani sigaraya teslim etmek isteyebilirsiniz. Bu gibi bazı yer ve durumlarda kendinize “bir sigara yak”diyebilirsiniz.” diye konuştu.

Bırak- Kazan kampanyasının kuralları ise, Kampanya 1 Mayıs 2006’da başlayacak ve 28 Mayıs 2006’de sona erecek. Kampanyaya katılmak için kişilerin 4 hafta süre ile sigara içmemeleri gerekirken, kampanyaya en az 1 yıldır sigara içen ve 18 yaşını doldurmuş herkes katılabiliyor. Katılımcıların 2 Mayıs 2006 tarihinden önce katılım formunu doldurup, kampanya merkezine ulaştırmaları gerekiyor. Bırakma gününden itibaren 4 hafta süreyle sigara içmeyenler veya tütün ürünlerini kullanmayanlar, ödül almaya hak kazanıyor. Katılımcılar arasında kura çekilir. Kuradan hemen sonra kazanan kişiyle temasa geçilir ve sigara içip içmediği şahitlerce ve kimyasal analizlerle teyit edilir.

Kendi ülkesinde kurayı kazanan ve dört hafta süreyle sigara içmediği saptanan kişi ülke ödülünü alıyor. Türkiye ödülü 6 bin YTL’den oluşurken, ülke ödülünü alan kişi, 2 bin 500 dolarlık Avrupa ödülü ve 10 bin dolarlık uluslararası büyük ödül kurasına katılmaya hak kazanıyor.