Sigara devinden Holywood’a çağrı

Dünyanın önde gelen sigara üreticilerinden Philip Morris, ürünlerinin film ve televizyon programlarında daha fazla kullanılmamasını istedi.

Independent gazetesinin haberine göre firma bu yolla, son yıllarda haklarında sigara tüketicileri tarafından açılan onlarca davaya yenilerinin eklenmesini önlemeyi amaçlıyor. Yapılan son araştırmalar, filmlerde sigara görülen sahnelerin gençlerin sigaraya başlamasında önemli bir faktör olduğunu ortaya koyuyor.

California Üniversitesi’nden Profesör Stanton Glantz, Philip Morris’in en tanınmış ürünü olan Marlboro’nun, son 15 yılda Holywood’da çekilen büyük bütçeli filmlerin en az 74 tanesinde göründüğünü belirtti. Son yıllarda artan karşı kampanyalarla Amerikan film sektörünün sigara içerikli sahneleri filmlerden çıkarmaya başladığı biliniyor, ancak yine de film şirketleri oyuncuların sigara içtiği sahneleri tamamen kaldırmaya yanaşmıyor.

Çocuklar için sağlıklı reklamlar

ABD’nin 10 büyük gıda firması, 12 yaşın altındaki çocuklara yönelik reklamlarında kısıtlamaya gitme kararı aldı. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, aralarında McDonald’s, PepsiCo ve Coca-Cola’nın da bulunduğu 10 firma, çocuklara yönelik televizyon, radyo ve internet reklamlarının en az yarısını, sağlıklı gıda ürünlerini ve sağlıklı yaşam tarzını teşvik etmeye ayırma kararı aldı. Bahsi geçen firmalar, ilkokullarda reklam yapmaktan kaçınacakları sözünü de verdiler.