Sigara en ucuz kitle imha silahı!

Sakarya Üniversitesi tarafından düzenlenen 'Sigara Bağımlılığı' konulu panelde konuşan Koceeli Üniversitesi'ndeni Prof. Dr. Füsun Yıldız, sigaranın en ucuz kitle imha silahı olduğunu söyledi.

Sigaranın salgın bir hastalık gibi olduğunu anlatan Yıldız, sigarayla mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti. Yıldız, Türkiye’de 17 milyon insanın yılda 5.5 milyar paket sigara tükettiğini ve sigaraya yılda 6.2 milyar dolar harcadığını, bu rakamın da Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin 4 katı olduğunu dile getirdi. Yıldız, Türkiye’de sigara nedeniyle her yıl 100 bin insanı kaybettiklerini, bunun önlenmediği taktirde 2025 yılında bu rakamın 250 bine çıkacağını açıkladı.

Sigara sadece içicilerine değil bunun dumanına maruz kalan herkese zarar verdiğini belirten Yıldız, şöyle devam etti: “Sigaranın her dozu zararlıdır. 1 tanede içseniz, 2 tanede içseniz sigara vücuda zarar veren binlerce madde içerir. Yüksek bağımlılık yapan bir etkisi vardır. Ülkemizde sigara içenlerin sayısı 17 milyon olduğu söyleniyor. Ancak bu real rakam değil. Lise çağında ilköğretim çağında, hatta üniversite çağında üniversite okuyan öğrenciler arasında ailelerinden ve çevrelerinden gizli şekilde sigara içenler var. Sigara doğamızı, sağlığımızı ve ekonomimizi adeta içten içe yakarak zarar veriyor. Sigara hepimize dost gibi gözükür. Üzüldük bir sigara yakaladım. Sevindik bir sigara yakalım. Bugüne karar sigaranın hiç bir üzüntüye yada hiç bir mutluluğa ortak olduğu görülmemiştir.Sigara sadece kurutulmuş tütün yapraklarından ibaret değildir. Üzerinde tütün tarımı sırasında, üretimi sırasında işlenmesi sırasında kullanılan çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Çeşitli böcek öldürücü ilaçlar var. Sigara firmalarının kattıkları tatlandırıcı ve bağımlılık yapan maddelerde var. Sigara dumanına maruz kalan kişilerde içiciler kadar zarar görmektedir. Eğer sigara içmeyen bir kişi 2 saat sigara dumanına maruz kalırsa 2 yada 3 adet sigara içmiş kadar zarar görüyor.”

Sigaranın en ucuz kitle imha silahı olduğunu kaydeden Yıldız, sigara şirketlerinin çok büyük karlar elde ederek insanlara zarar verdiğini belirtti. Sigaranın kapalı alanlarda içilmesinin mutlaka yasaklanması gerektiğini savunan Yıldız, sigara ve diğer tütünlü içeceklerin bir çok kanser türüne neden olduğunu anlattı. Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigara en ucuz kitle imha silağıdır. Ne atom bombası nede diğer bombalar bu kadar zarar vermez. Çok ucuzdur. Çok çabuk elde edebilirsiniz.”

Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bazı kafelerde ya da kapalı alanlarda aynı çatı altında 10 metre arayla sigara içilen ve sigara içilmeyen bölümler vardır. Ama bu tamamen bir kandırmacadır. Sigara içilmeyen bölümdeki kişilerde sigara dumanına maruz kalıtyorlar. Kapalı ortamlarda sigaranın yasaklanması gerekiyor. Sigaranın zararı ilk değdiği yer olan ağız ve dudakla başlıyor. Daha sonra gırtlakla devam edip ve akciğere gidiyor. Sigara dumanına geçtiği tüm organlarda kansere neden oluyor. Kalp damar sistemine zarar veriyor. Solunum sisteminde bir çok hastalıklara sebep oluyor. Yine üreme sisteminde çok çok etkisi var. Kadınlarda erken menopaza girmeye ve erken yaşlanmaya sebep oluyor. Akciğer kanseri sigara içenlerde içmeyenlere oranla 25 kat daha fazla görülüyor. “

Son zamanlarda gençler arasında nargilenin yaygınlaştığını kaydeden Yıldız, nargilenin içicilerine sütten çıkmış ak kaşık gibi sunulduğunu vurguladı. Yıldız, ” Nargilenin içinde yine nikotin var. Bağımlılık yapıyor. Karbonmonoksit gazı düzeyi daha fazla. Bunun ağızlıklarından, tüberkiloz, hepatit, verem gibi bir çok hastalığın bulaşma ihtimali var. Nargile diğer tütünlü içecekler gibi zehirli ve öldürücüdür.” diye konuştu..

NİKOTİN, BAĞIMLILIK AÇISINDAN UYUŞTURUCUDAN DAHA TEHLİKELİ

Dr. Ahmet Türkcan da sigara (Nikotin) bağımlılığı ve bağımlılığın gelişimi hakkında bilgiler verdi. Nikotinin bağımlılık yapması açısından diğer uyuşturuculara oranla daha tehlikeli olduğunu söyleyen Dr. Ahmet Türkcan, nikotinin beyne çabuk bir şekilde etki yaptığını ve hızlı şekilde parçalandığını belirterek, beyinde parçalanan nikotinin etkinliğinin başlaması için vücuda tekrar uyarıda bulunduğunu vurguladı.

Sigaranın bağımlılık yapsada yapmasada tehlikeli olduğunu anlatan Türkcan, sadace sigaranın değil pipo ve nargile gibi diğer tütünlü içeceklerlerinde bağımlılık yaptığını açıkladı. Türkcan, şunları söyledi:

“Bunların büyük bir bölümü tütün içeriyor. Sonuçta bunları içen insanlar tütün dumanına maruz kalıyor. Bunların arasında hangisi iyi ya da kötü şeklinde ayrım yapma doğru değil. Çünkü hepsi vücuda nikotinin girmesine yol açıyor. Sigaraya yeni başlayanlar (Ben sigaraya bağımlı olmam, az az içerim. günde bir iki tane içerim ) diyerek sigaraya başlıyor. Sonra bağımlı hale geliyor. Bağımlılık yapan maddeler içerisinde nikotin en tehlikelisidir.”

Sigara ikram etmenin hem sigaraya başlatmak hem de sigarayı bırakanlar için ciddi problem olduğunu dile getiren Türkcan, sigara içiminde kullanılan objelerin de sigara tüketimini ve bağımlılığını teşvik ettiğini belirtti. Türkcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigara ikram etmek hem sigaraya başlatmak için ciddi bir problem hem de sigarayı bırakanlar içinde ciddi bir sorun oluyor. Sigarayı bırakan kişilerin ikram edilen sigaraya hayır diyebilmesi gerekiyor. Sigarayı sunmak ikram etmek hem başlangıç açısından hemde bırakanlar için büyük risk oluşturuyor. Duygusal ve partner ilişkileride nikotin bağımlılığını körükleyen durumlardır. Eğer arkadaşınız yada eşiniz sigara içiyorsa sizde risk altındasınız demektir. Yapılacak şey sigara bırakılmak isteniyorsa ikinizde bırakmak zorundasınız. Eğer sigara karşıtı yada sigara kullanmayan kişiyseniz sigara içen partnerinizi ciddi biçimde uyarmalısınız. Sigarayı bırakması için teşvik etmek zorundasınız. Yoksa sizinde hayatınız kısalacaktır.”

Sigara içiminde kullanılan çakmak, kibrit ve sigaralık gibi aksesuarlarda sigaranın içilmesinde ve devam edilmesinde rol oynadığını kaydeden Türkcan, sigara içilirken kullanılan objelerinde sigara tüketimini ve bununla birlikte bağımlılığı teşvik ettiğini anlattı. İnsanların bunları aksesuraları gibi görüp sigara içme alışkanlığını sürdürebidiğine işaret eden Türkcan, sigarayı bırakan kişilerin bu tür aksesuarları gördüklerinde canlarının sigara isteyebileceğini sözlerine ekledi.