Sigara içen toplumda yer edinemeyecek

Her yıl '20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü' olarak kutlanıyor.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Necdet Ünüvar, sigarayla mücadele için ilginç bir teklifte bulunarak, tiryakilerin toplumdan dışlanmasını istedi.

Ortadoğu Kanser Konsorsiyumu’nun açılış töreninde konuşan Müsteşar Ünüvar, ABD’nin, sigara tüketimini, tiryakileri toplumdan dışlayarak azalttığını söyledi. Kendi ailesinden örnek veren Ünüvar, “Sigara içen oğlum dil kursu için gittiği ABD’de sigarayı bıraktı. Nasıl başardığını sorunca, ‘Orada sigara içenlere ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılıyor, bunu görünce bıraktım.’ cevabını verdi. Biz de sigara içenlere dışlanmışlık havası estiremezsek bu sorunla baş edemeyiz.” şeklinde konuştu. Tütün kontrolü için geniş çaplı bir yasa tasarısının TBMM’de görüşüldüğünü belirten Ünüvar, düzenleme yasalaştığında sigarayla mücadele konusunda mevzuat açısından hiçbir eksiğin kalmayacağını söyledi. Ancak tek başına yasaların yetmediğini vurgulayan Müsteşar, “Önemli olan bu yasaların gerektiği gibi uygulanması.” dedi. ABD başta olmak üzere tütün kontrol programını uygulayan ülkelerde kapalı mekanların yanında cadde, sokak, park, plaj gibi kamusal açık mekanlarda da sigara içimine müsaade edilmiyor. Filmlerde ve dizilerde sigara görüntüsüne, asker ve polis gibi görevlilerin üniformalarıyla sigara içmesine izin verilmiyor. Sigorta şirketleri, sigara içen vatandaşların sağlık poliçesi kapsamını daraltırken, bazı kamu hizmetlerinde de sigara içenlere olumsuz anlamda ayrımcılık yapılıyor. TBMM’de bekleyen tütün kontrol yasası çıktığında Türkiye’de de sigaraya karşı benzer önlemler alınacak.

Yılda 5 milyon insanı öldürüyor

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri, sigaranın yol açtığı tahribatın her geçen gün büyüdüğünü gösteriyor. Örgüte göre 2025 yılına kadar sigara bağımlısı sayısı 1,3 milyardan 1,7 milyara çıkacak. Sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybedenlerin sayısı ise iki kat artarak 10 milyonu bulacak. Üstelik sigara ölümlerinin yüzde 75’i geri kalmış ya da gelişmekte olan ülkelerde yoğunlaşacak. Sigaranın dünya ekonomisine verdiği zarar ise 500 milyar doları bulacak. Araştırmalara göre sigara için yetişkinler, içmeyenlere göre yılda 6,5 gün daha az çalışıyor. Bu arada sigara içenler, çevresindeki içmeyenlere de büyük zarar veriyor. Sigara dumanına maruz kalan pasif içiciler, sigarayla ilişkili hastalıklar açısından büyük risk taşıyor. Sigara dumanına günde 30 dakika maruz kalan kişilerde koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 60 arttığı belirtiliyor. Her yıl ABD’de 30 bin, Avrupa’da ise 20 bin kişi doğrudan sigara dumanına maruz kaldıkları için ölüyor.

Siirt Sağlık Müdürü Dr. Erol Emre Ömür de Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bazı sivil toplum örgütlerinin girişimiyle öğle saatlerinde 2 saatlik sigarayı bırakma eylemine herkesin katılmasını istedi. Sigaranın; ciltte yaşlanmayı hızlandırma, güzelliği bozma, selülit yapma ve göze zarar verme gibi yanlarının kamuoyunda nispeten daha az bilindiğini belirten Ömür, “Prostat kanserinin yüzde 40’ına sigara yol açıyor. Göğüs kanseri, sigara içen bayanlarda içmeyenlere oranla yüzde 75 daha fazla görülüyor. Rahim kanserinde bu oran 4 katına çıkıyor. Bunların yanı sıra sigara ilaçlara karşı bağımlılığı artırıyor.” bilgisini verdi.

BAĞIMLILIKTAN KURTUL, ZİNDE YAŞA

İlk 20 dakikada kalp ritmi ile kan dolaşımı ve basıncı yükseliyor.

24 saatte kandaki karbonmonoksit düzeyi düşüyor.

48 saatte nikotin vücuttan atılmaya başlıyor.

12 haftada akciğer fonksiyonları yüzde 30 artıyor.

9 ayda nefes tıkanıklığı ve öksürük azalıyor.

1 yılda kalp krizi riski yüzde 50 azalıyor.

10 yılda akciğer kanseri riski yüzde 50 düşüyor.

15 yılda kalp krizi ve felç riski içmeyenlerle aynı orana iniyor.