Sigara içenler için rahat geçecek son 48 saat kaldı

Türkiye için, özellikle de sigara tiryakileri için 19 Mayıs sabahı yeni bir dönem başlayacak.

Tüm kapalı alanlar ile okul bahçesi, açık hava tiyatrosu gibi yerlerde sigara yasak olacak. Yasak yerlerde sigara içenler 62 YTL para cezası ödeyecek. Vatandaşlar konutlar dışında hiçbir kapalı alanda sigara içemeyecek. Sigara cezası ile ilgili makbuzlar bastırılacak. Kamu ve özel sektör, yasağa uymayanlar hakkında bu makbuzlarla ceza kesecek. Sigara cezaları Hazine’ye gidecek.

Eğlence yerleri, okullar, hastaneler

Okul, hastane bahçeleri, spor salonları, stadyumlar, Aspendos gibi açık hava tiyatroları, toplu taşıma araçları başta olmak üzere özel sektöre ait yerlerde sigara içilmesine izin verenler önce uyarılacak. Uyarılara karşın sigara içilmesine izin veriyorsa 500 ila 5 bin YTL arasında para cezasına çarptırılacak.

Okul ve statlarda sigara satanlar

Okul, dershane, tiyatro, spor salonlarında sigara satanlara 1000 YTL ceza verilecek.

18 yaş altına yasak

18 yaşından küçükleri sigara üretim, dağıtım ve satışında çalıştıranlar 1000 YTL ödeyecek.

Tek dal satmanın bedeli 250 YTL

Okul önleri başta olmak üzere sokaklarda paketleri açıp tane ile sigara satanlar 250 YTL ödeyecek.

Reklam cezası 250 bin YTL

Reklam ve dağıtım kurallarına uymayan sigara firmaları da ağır cezalara çarptırılacak. Firmalar 50 bin ile 250 bin YTL arasında para cezası ödeyecek. Sigara firmalarının amblemlerini yayınlayan medya kuruluşlarına verilen cezalar 250 bin YTL’yi bulacak

Cezaları Kim Kesecek?

Devlete ait binaların kapalı alanları ile stadyum ve kültür merkezi gibi yerlerde ceza, görevlendirilen memurlar tarafından kesilecek. Hastanelerden okullara kadar tüm kamu kurumlarında bu kural geçerli olacak.

Toplu taşıma araçları

Kamuya ait toplu taşıma araçlarında sigara içenlere, ilgili birimin müdürü tarafından görevlendirilen kişi ceza kesecek. Yani otobüs şoförleri tutanakla ceza kesebilecek. Özel sektöre ait toplu taşıma araçlarında ise ilk başvurulan kolluk birim yetkilileri tarafından ceza kesilecek.

Özel binalar

Kamu binaları dışında kalan özel sektöre ait binaların kapalı alanlarında sigara yasağına uymayan kişilere şikâyet üzerine en yakın kolluk birimi tarafından ceza kesilecek.