Sigara içmeyin primlerinizi ödeyin

ERZURUM - Saglik Bakani Recep Akdag, prim borçlarinin ödenmesi konusunda kolaylik gösterilmesiyle ilgili kendisinden yardim isteyen esnafa “Sigara içmezseniz primimizi de prim borçlarimizi da öderiz.

Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi’nde (ESOB) esnaflarla dertlesen Akdag, burada esnafin sorunlarini dinledi. ESOB Baskani Rasim Firat’in, Bag-Kur prim borçlarinin ödenmesi için kolaylik gösterilmesi konusundaki isteklerini degerlendiren Akdag, esnafin devlete olan 16,7 milyar YTL’lik Bag-Kur prim borcuyla ilgili ilginç açiklamalarda bulundu. Sosyal güvenlik kuruluslarinin borçsuz kurumlar olmasi gerektigini belirten Bakan Akdag, “Sadece sigaraya verdigimiz parayi prim borcumuza versek bu sikinti basimiza gelmez. Bes kisilik bir ailede iki kisi sigara içiyorsa ne olur? Normal bir sigara ücretini düsünün, ben fiyatini da bilmiyorum. Maliye Bakanimiz sürekli yükseltiyor. Ben de memnunum bu durumdan. Çünkü bütün dünyadaki çalismalar göstermistir ki, özellikle yeni nesli sigaradan sogutmanin en iyi yolu, tütün mamullerinin fiyatini yükseltmektir. Iki paket sigara yaklasik 8 milyon lira yapiyor. Bu da aylik 204 milyon lira eder. Primler de zaten bu kadar. Iki paket sigara parasina bu isi halledebiliriz.” dedi.

Bakanligin prim borçlarinin ödenmemesi nedeniyle büyük sikintilar yasadigini belirten Bakan Akdag, borçlarin ödenmeyisinin gelecek nesilleri etkiledigini ifade etti. Akdag, “Saglik Bakanligi olarak hizmet veriyoruz. Önemli bir alacagimiz var, alamiyoruz. Bir sosyal güvence sandiginin içi bos oldugu zaman bizden sonraki nesillere yazik oluyor. Bag-Kur’da büyük bir açik olusuyor. Bu primlerin ödenmesi gerekir. Bazilari bunun içini devlet doldursun, diyor. Devlet bunun içini doldurursa hepimiz güme gideriz. Memleket çöküp gider.” diye konustu.

Borçlarin hepsinin devlet tarafindan ödenmesinin oldukça yanlis bir düsünce oldugunu, borçlarini ödeyen vatandaslara büyük haksizlik olacagini dile getiren Akdag, “Biz elimizden geleni yapacagiz. Esnaf da bunun ödemesini yapmalidir. Esnaftan da bize sunu söyleyenler var: Ben 20 senedir borcumu tikir tikir ödüyorum. O zaman benim suçum ne, diyor. Kimseyi magdur etmeye hakkimiz yok. Sayin Basbakan’imizin esnafa karsi gönlü açik.” seklinde konustu.