Sigara izmariti 50 hektarlık ormanı yok etti

İzmir'in Torbalı ilçesi Helvacı köyü yakınlarında meydana gelen orman yangınında 50 hektar genç orman alanı tamamen yandı.

Türk Hava Kurumu’na ait beş, İstanbul’dan gelen iki pelikan uçak ve bir askerî C130 tipi uçağın da destek verdiği yangın söndürme çalışmasına 4 helikopter, 40 arazöz, 4 dozer ve yaklaşık 300 işçi katıldı. Sabaha kadar süren söndürme çalışmaları, kontrol altına alınırken yangının çıkış yerinde yapılan incelemede sigara izmaritinin neden olduğu belirlendi.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre İzmir’de geçen yıl 139 adet orman yangını çıktı. Yangın sonucu 438 hektar orman alanı tamamen yandı. Yangınların çıkış nedenlerine bakıldığında ise yüzde 73.38 ile dikkatsizlik ve ihmal geldi. Bu oranların detaylarının incelenmesinde de 36 yangının çıkış nedeni sigara olarak saptandı. Jandarma ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin incelemeleri sonucu 32 kişi sigarasını söndürmeği için yangına sebebiyet verdiği belirlendi. Bu kişilerden 7’si yakalanırken 25’ininde kayıplara karıştığı bildirildi.