Sigara karşıtı hava Avrupa’yı sardı

Sigaranın insan sağlığı üzerindeki olumsuz özelliklerinin farkına varan Avrupa, tütüne karşı başlattığı mücadeleye devam ediyor.

2008 yılına kadar sürecek olan HELP adlı bu kampanyaya 72 milyon Euro ayıran AB Komisyonu, televizyon programları, internet sayfaları ile özellikle gençleri sigara bağımlılığından uzak tutmaya çalışıyor.
Avrupa, vatandaşlarının sigaranın zararlarından korunması için ceza öngören yaptırımlardan da geri durmuyor. Halen İrlanda, İtalya ve İsveç gibi ülkelerde resmi kuruluşlarda, restoranlarda ve kahvehanelerde sigara içmek yasak. Bir zamanların ‘sigara cenneti’ olarak hatırlanan ülkesi İspanya ise bu yılın başından itibaren sigara karşıtı kanada geçerek, Avrupa çapındaki en sert kanunları çıkardı. Sigara yasağının en bariz hissedildiği ülkelerden biri de İrlanda. Bu ülkede iş yerinde, barlarla, restoranlarda ve sayıları on bini bulan kahvehanelerde sigara içmek için üç bin Euro ceza ödemeyi göze almak gerekiyor.
Avusturya da sigaraya karşı mücadelede hevesli ülkelerden. Metro ve tren duraklarında sigara içmeyi yasaklayan Avusturya, şimdi de sigara fiyatlarını yükseltmenin peşinde. Sağlık Bakanı Maria Rauch-Kallat sigara fiyatlarının arttırılması konusunda partiler arasında fikir birliği olduğunu sevinerek söylüyor. Buna göre yeni yönetmelik gençlerin ucuz sigara satıcıları tarafından kandırılmasını engelleyecek.
Avrupa ülkelerinin sigaraya karşı aldığı bu müspet tavırda AB Bakanlar Kurulu’nun etkisi büyük. Bakanlık 2002 yılında geniş çaplı bir tütün reklamı yasağını gündeme getirmiş, internet üzerinde, gazetelerde, dergilerde, radyo ve televizyonda sigara reklamının yasaklanmasını öngörmüştü.
Bununla birlikte Almanya, diğer Avrupa ülkelerinin de sigaraya karşı mücadeleye karar verip, AB kurallarına uyarken, sınırlamalar ve yaptırımlar konusunda hala zorluk çekiyor. Bir çok tren istasyonunda sigara içmeyi yasaklayan, okul bahçelerinde sigara içilmesine izin vermeyen Almanya bütün bunlara rağmen diğer ülkeler gibi genel bir sigara yasağı çıkaramıyor. Ülke, tıpçıların, hastalıktan ölenlerin sayısını, ekonomistlerin bu hastalıkların 17 milyar Euro’ya mal olduğunu hatırlatmaları karşısında adım atması beklenmiyor.