Sigara kullananlar! Bu haber sizin için

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Murat Tuncer; Türkiye'de önümüzdeki 29 yılda sigaraya bağlı ölen kişilerin sayısının yaklaşık 1 milyon 50 bine ulaşacağını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Murat Tuncer; CİHAN’a yaptığı açıklamada sigaranın kansere neden olan etkenler içinde birinci sırada yer aldığını bildirdi. Türkiye’de her yıl 150 bin yeni kanser vakası görüldüğünü kaydeden Tuncer, bunlardan 100 binin sigara ve yanlış beslenmeye bağlı olarak ortaya çıktığını vurguladı.

Pasif içicilerin de risk altında bulunduğuna ve dünyada pasif içici sayısının 1 milyona ulaştığına dikkat çeken Tuncer, “Türkiye’de her iki çocuktan biri sigara ile karşı karşıya” dedi. Tuncer, sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33’ünün sigara içen bir kişiyle yaşadığına dikkat çekerek, bu kişilerde görülen akciğer kanserinin nedeninin çocukluk çağı ya da erişkinlik dönemindeki pasif içicilik olduğunu dile getirdi.

Tuncer, kanser vakalarında önümüzdeki yıllarda da artış görülebileceği uyarısında bulundu. Kanser vakalarının önümüzdeki 20 yılda 10 milyona çıkmasını beklediklerini aktaran Tuncer, kanser hastalarına yapılan yıllık harcamının maliyetinin ise 2 milyar dolar olduğunu ifade etti. Tuncer, en fazla görülen kanser türünün akciğer kanseri, erkeklerde mesane ve mide kadınlarda ise meme kanseri olduğunu kaydetti.