Sigara yasağı AK Parti’yi böldü

Sigara ve tütün mamullerinin kullanılmasını sınırlandıran yasa teklifinin Adalet Komisyonu’nda görüşülmesine başlandı.

Mahmut Durdu (Gaziantep) ise sigara için Kürtçe ve Türkçe dörtlüklerle adeta ‘güzelleme’ yaptı.

Yeni düzenlemeye ilk itiraz iyi bir sigara tiryakisi olan AK Partili Hüsrev Kutlu’dan geldi. Sigaranın insan sağlığına verdiği zararı kabul eden Kutlu, “Sigarının zaman zaman faydalı yönleri de vardır. Hastalıkların büyük çoğunluğu stresten kaynaklanıyor. Sigaranın stresi azaltıcı etkisi vardır.” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’la TBMM kulisinde karşılaştıklarını ve Akdağ’ın kendisine, “Sigarayı ne zaman bırakacaksın?” sorusunu yönelttiğini belirten Kutlu, “Danıştay böyle kararlar verdiği sürece sigarayı bırakmam mümkün değil.” cevabını verdiğini aktardı. Hastanelerin ve ibadethanelerin bahçelerinde sigara içme yasağı getirildiğini ifade eden AK Partili vekil, bunun uygulanmasının mümkün olmadığını öne sürdü. Kutlu, yasağın özel araç kullananları da içine almasını ise “Bence bu uykuyu dağıtamayan şoförlerin kaza oranını artıracaktır.” ifadeleriyle eleştirdi. Kutlu, kamu kurumlarında sigara içilmesi halinde idarecilerin ceza kesmesini de yanlış buldu. Ona göre, ‘bu yetki şantajları artırır, amirler, bu yetkiyi işine gelmeyen memurları cezalandırmak için kullanabilir’. Hüsrev Kutlu, bütün bu düzenlemeler için “4. Murat yasakları” benzetmesinde bulundu: “4. Murat İstanbul’da sigara içenleri öldürmüş, sigara içen birini asmış ibret olsun diye. Bu düzenlemeler insanları intihara zorlar.”

Sağlık Bakanı Akdağ benzetmeye karşı çıktı. Akdağ, “Buna 4. Murat yasağı demek mümkün değil, belki Cevdet Paşa denebilir. “ şeklinde konuştu. 45 yıldır sigara içtiğini söyleyen AK Parti Gaziantep Milletvekili Mahmut Durdu ise, sigarayı bırakmayı eşlerin boşanmasına benzetti. Teklifi daha çok sigara içmeyen milletvekillerinin hazırladığını kaydeden Durdu, “Bekâra kadın boşamak kolay.” yorumunu yaptı. AK Partili vekil, ardından “Bu dünyaya gelen kimi elem çekti kimi cefa çekti, Kim ki yemek yedi sigara içmedi esas cefayı o çekti” anlamına gelen Kürtçe dörtlüğü okudu:

“Ki elem kişan, Ki cefan kişan,
Ki başşivdan, care ne kıçan,
Asıl elem ve cefa vıkışan”

Durdu, teklife destek veren vekillerle “yasağın kapsamı” konusunda anlaşamayınca bu kez Türkçe dörtlük okudu:
Al tabaka sar sigara, bak nasıldır bu tütün,
Kıymeti yok istersen al bütün
İnce sar nazik ol olmaya dolma gibi
Pek de yoğun sarma yağmada bulmuş gibi”

Teklifi hazırlayanlardan AK Partili Nevzat Doğan, yasağa karşı çıkan arkadaşlarına tepki gösterdi. 20 yıldır tiryaki olduğunu hatırlatan Doğan, çocukların babalarından ve basın yayın organlarından görerek sigaraya başladığını vurguladı. Kutlu’nun, “Mezar başında sigara içen adama ne diyeceksiniz?” sözlerine tepki gösteren Doğan, şunları kaydetti: “Mezar başında sigara içeceğinize dua edin. O rahmetli başını kaldırsa ‘söndür o sigarayı’ der.”

Düzenlemeyle yasağın kapsamı genişliyor

Her türlü kamu hizmet binalarının kapalı alanlarında, koridorları dahil olmak üzere spor ve sosyal amaçlı kulüpler ile dernekler, lokaller, lokanta, düğün salonları, kafeler gibi birden çok sayıda kişinin girebileceği kapalı alanlarda, sigara içilmeyecek.

Taksi hizmeti verenler dahil olmak üzere; karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçları ile sağlık hizmeti verilen kurumların, ibadethanelerin, okulöncesi, ilk ve ortaöğrenim kurumlarının bahçelerinde tütün ürünleri tüketilemeyecek.

18 yaşından küçüklere sigara satan veya çocuğunu sigara içilen bölümlere götüren ebeveynler, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Yasağa ilişkin tedbir almayan yetkili kamu görevlisi, görevi kötüye kullanmaktan, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Tedbir alınmayan özel işletmelerin sorumlularına ise 500 YTL ile 10 bin YTL arasında para cezası verilebilecek.