Sigarada 18 yaş sınırı büfeciyi mahkemelik etti

Türkiye'de ilk kez 18 yaşını doldurmamış birine tekel maddesi satan bir kişi mahkemelik oldu.

Yeni Türk Ceza Kanunu’na “Sağlık için tehlike oluşturabilecek maddeleri çocuklara, akıl hastalarına veya uçucu madde kullananlara veren veya tüketimine sunmak” diye eklenen yeni maddenin ilk davası İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Beşiktaş Akatlar Selçuklar Sokak üzerinde büfe işleten Mehmet Nuri Ökmen’in, 18 yaşını doldurmasına 4 ay kalan Melodi Atasoy isimli bayana sigara sattığı belirtildi. Orada bulunan polis memurlarının olaya müdahale etmeleri üzerine konu Cumhuriyet Savcılığı’na aksetti. Başlatılan soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı, Yeni Türk Ceza Kanunu’nun 194’üncü maddesi kapsamında 18 yaşından küçük bir kişiye sigara sattığı gerekçesiyle Ökmen hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis ceza verilmesini talep etti. Dava İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde açıldı.

Küçük yaştaki çocuklara sigara satmadığını belirten büfeci Ökmen ifadesinde, sigara sattığı Melodi Atasoy’un ailesi ile komşu olduklarını belirterek, “Melodi’nin ailesi 10 yıldır müşterimdir. Olay günü Melodi, annesinin sigara ve gazete istediğini söyleyerek benden Winston Box marka sigara istedi. Ben de verdim. Melodi, dükkandan çıktıktan hemen sonra sivil giyimli iki kişi ile birlikte tekrar dükkana geldi. Bu kişiler, polis kimliklerini göstererek küçük yaştaki kişiye sigara sattığım için işlem yapacaklarını söyledi. Levent Polis Merkezi’ne gittim. Orada işlem yaptıktan sonra bana sattığım sigarayı iade ettiler.” diye konuştu

Bu olay nedeniyle pisikolojisinin bozulduğunu belirten Nuri Ökmen, “Artık bu işi bırakmak istiyorum. Böyle bir olayı ilk ilk kez görüyorum ve daha öncesine ilişkin bir örnek olmadığı için ne yapacağımı bilemiyorum.” dedi.