Sigarada fiyat karmaşası!

Sigarada, ÖTV'nin paket başına 1,2 YTL'den 1,4 YTL'ye çıkarılmasının ardından, sigara üreticilerinin zam yapmamasına karşın, sigara fiyatlarında farklılaşma başladı.

Örneğin, henüz zam gelmemesine karşın, 2,5 YTL olan bir paket sigara, ÖTV artışı kadar zamla 2,7 YTL’ye ya da yüzde 16,6’lık ÖTV artış oranı yansıtılarak 2,9 YTL’ye satılabiliyor. Bazı bayilerin ise yüzde 10’lik bir artışı baz aldıkları ve 2,75 YTL’ye satış yaptıkları tespit ediliyor.

Bunun yanında üst fiyat grubunda yer alan sigaraların 5,2 YTL’ye varan fiyatlarla bazı bayiler tarafından satılmaya çalışıldığı da gözleniyor.

Bazı üretici firmalar da konuyu doğrularken, henüz zam yapılmadığı halde böyle münferit olaylara rastladıklarını, kendilerine tüketicilerden bu yönde şikayetler geldiğini belirtiyor.

TÜKETİCİNİN TALEP ARTIŞI

Fiyat farklılaşmasında ise iki ana neden bulunuyor.

Vergi artışı sonrası zam beklentisine giren tüketiciler normalde kullandıklarından daha fazla sigara talebinde bulunurken, bayi elindeki sigarayı, bir kaç gün içinde fiyattaki değişme beklentisi nedeniyle, şimdiki fiyattan satmak istemiyor.

Bunun yanında bayi de üretici firmalardan aşırı talepte bulunamıyor. Firmalar genelde bayilerin yaptıkları satış ya da biraz üstünde bir talebi karşılarken, stoklamaya yönelik alım isteklerini geri çeviriyor. Bu da bayinin tüketici ile üretici arasında kalmasına neden oluyor.

Sigara üreticileri bir kaç gün içinde fiyatlarda yapılacak düzenlemenin ardından sorunun ortadan kalkacağını ifade ediyor.

ASIL VERGİ ARTIŞI UCUZ SİGARADA

Diğer taraftan, sigaradan ÖTV, maktu ve nispi olmak üzere iki yöntemle alınıyor. Yani sigara firmaları düzenleme sonrası ya 1,4 YTL maktu vergi, ya da yüzde 58 nispi vergi ödüyor. Sigaranın fiyatı üzerinden alınan bu vergide maktu ya da nispi vergiden hangisi yüksekse o tahsil ediliyor.

Bir başka deyişle bir sigara paketi için ödenecek ÖTV tutarı 1,4 YTL’nin altına inemiyor.

Buradan hareketle, yeni düzenlemenin asıl olarak 2,4 YTL’nin altında olan sigaraların vergisini artırdığı gözleniyor.

Örnek vermek gerekirse, şu anda 1,8 YTL’ye satılan bir sigaradan da 1,4 YTL, 2,4 YTL fiyatı olandan da 1,4 YTL maktu vergi alınıyor.

2,4 YTL’nin üzerindeki sigaralarda ise yüzde 58’lik oran, yani 1,4 YTL’yi aştığı için nispi vergi uygulanıyor.

Dolayısıyla, vergi düzenlemesi sonrası 2,4 YTL’nin altında kalan sigaraların maliyetinde bir artış olurken, sigara firmaları, sektördeki dengeler ve maliyet artışları nedeniyle bu rakamın üzerindeki sigaralarda da fiyat artışının yaşanabileceğini belirtiyor.

SATILAN SİGARANIN YARISI 2,4 YTL ALTINDA

Öte yandan, sektörde satılan sigaraların yarısı 2,4 YTL’nin altında fiyata sahip bulunuyor.

Bu kategoride TEKEL’in Maltepe, Samsun, Bahar ve 216’sı, Philsa’nın Lark, Bond Street ve Türkü, JTI’ın Anadolu ve Monte Carlo, BAT’ın Viceroy, European Tobacco’nun Vigor, İmperial’in ise İmperial Classic markaları bulunuyor.

FİRMALAR BİRBİRİNİ KOLLUYOR

Bu arada, sigara fiyatlarında yapılacak fiyat artışı da firmalar arasında tam bir strateji savaşına dönüşmüş görünüyor.

Nitekim, firmaların tümü bir diğerinin fiyat artışı yapmasını bekliyor. Firmalar, buradan çıkacak tabloya göre yeni bir strateji belirleyip, hem maliyet artışını karşılamayı, hem de pazar payını artırmayı hedefliyor.