Sigaranın İçerisinde Neler Var?

Türkiye'de başlama yaş ortalaması 10'un altına inen ve birçok hastalığın sebebi olan sigaranın içerisinde birçok zehirli madde bulunuyor.

İçerisinde kanserojen maddeleri barındıran ve zehirlerin en tehlikelileri arsenik, kadmiyum, hidrojen siyanid, toluene, amonyak ve propilen glikol bulunan sigara birçok hastalığa neden olurken, insan hayatının kısalmasına sebep oluyor. Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, sigaranın içerisinde bulunan maddelerden siyanidin kesinlikle öldürücü bir madde olduğu belirtilirken, bunun yanı sıra sigarada radyasyon içeren radon, füze yakıtı olan metanol, akü metali olan kadmiyum, tüp gazı olan bütan, böcek öldürücü DDT, gaz odası zehri hidrojen, siyanür, aseton, güve kovucu naftalin, fare zehri arsenik, tuvalet temizleyicisi olarak kullanılan amonyak, egzoz gazı olan karbon, nikotin ve 3 bin 885 toksit madde bulunuyor.
Ayrıca, iltihabın sigara içindeki yabancı maddelerle birlikte dokularda irritasyon ve hasar oluşturduğu, buna karşı savunma amacıyla kandan çekilen hücrelerin iltihap alanına toplandığı, sigara içindeki kanserojenlerin en yoğun ve uzun etkiledikleri organlar başta olmak üzere tüm kanserlerin oluşma riskini yükselttiği, damar çeperinde kırılma ve tıkanmanın damarların zamanla daralmasıyla tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarının azalmasına neden olduğu ve dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar ve çürümeye neden olduğu ifade edildi. Sigaranın vücutta izlediği yol ise şöyle anlatıldı:
“Ağız ve burun, nefes borusu, yemek borusu, mide, bronşlar, hava kesecikleri ve burada kılcal damarlardan kana geçer. Sağ kalbe gelir ve sol kalpten tüm vücuda pompalanır, damar sistemiyle tüm vücudu dolaşır.”